Místopředseda italského Senátu přirovnal černošskou ministryni k orangutanovi. Prý to byl vtip

Místopředseda italského Senátu Roberto Calderoli se postaral o velké pozdvižení, když přirovnal italskou černošskou ministryni pro integraci Cecilii Kyengovou k orangutanovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italská ministryně Cecilie Kyengová je původem z Konga | Zdroj: Reuters

„Miluji zvířata, medvědy a vlky, jak každý ví, ale když se podívám na fotografie Kyengeové, nemohu si nepomyslet, že vypadá jako orangutan - a neříkám, že jím opravdu je,“ nechal se slyšet Calderoli.

Kyengeová, původně lékařka, pochází z Konga, ale v Itálii žije už třicet let a má italské občanství.

Calderoli se hájí tím, že se jednalo o vtip a výrok byl prý vytržený z kontextu. Ve skutečnosti podle něj mělo jít o součást debaty o přistěhovalectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O urážce černošské ministryně mluvil na Radiožurnálu komentátor Milan Slezák

Místopředseda Senátu patří ke straně Liga severu, které se velmi ostře vymezuje proti přistěhovalcům, zejména těm nelegálním. Tvrdí o nich, že jsou pravým důvodem nárůstu kriminality v italských městech.

Za zmíněný výrok Calderoniho odsoudili nejen politici včetně premiéra Enrica Letty, ale také některá sdružení, mezi nimi i Svaz italských židovských obcí, a dokonce i jeho spolustraníci, což se předtím stalo už dvakrát.

Strana vyloučila ze svých řad člověka, který řekl, že by Kyengeovou měl někdo znásilnit, aby na vlastní kůži poznala, co prožívá oběť násilného přepadení. Druhý člen strany zase řekl, že Kyengeová chce v Itálii zavádět kmenové zvyklosti.

Včera večer se Calderoli ministryni Kyengeové telefonicky omluvil.

Milan Slezák, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme