Mistrovská partie, chválí německý tisk Merkelovou za summit EU

Německá kancléřka Angela Merkelová mohla odjížděla z Bruselu do Londýna na dnešní setkání s britským premiérem Cameronem v dobré náladě. Výsledek evropského summitu označila za dobrý. A slovy chvály nešetří ani německý tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

CDU je vystupováním své šéfky v Bruselu nadšená. Pozitivně hodnotí výsledek summitu i představitelé průmyslu. A německý tisk označuje kancléřku za mistra taktiky.

Leipziger Volkszeitung pěje doslova ódy, summit byl podle listu jako šachová partie, ve které se německé kancléřka ukázala jako mistrovská hráčka. To, co mohlo skončit porážkou, proměnila Merkelová ve své vítězství.

Další německý deník uvádí, že když jde o peníze, musí jít přátelství stranou. Německo svým postojem malé státy Unie nijak nepotěšilo.

Frankfurter Allgemeine Zeitung hodnotí s podstatně menším nadšením příslovím „lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše“. Kancléřka slibovala zpřísnění pravidel a nakonec prosadila, že na stole bude permanentní krizový mechanismus na trestání příliš zadlužených zemí.

Spokojená je i zadlužená Itálie

Opatření mají chránit společnou měnu a zabránit tomu, aby lépe hospodařící země doplácely na státy velkým schodkem rozpočtu. Mezi ně patří i Itálie. Italský dluh se pohybuje kolem 119 procent a nedaří se ho snižovat. Řím se přesto v Bruselu k úsporám přihlásil a postavil se například proti zvýšení rozpočtu Unie o šest procent.

Italský premiér Silvio Berlusconi s výsledky summitu velmi spokojen a prohlásil, že Itálie se nemá čeho obávat, protože sankce za eventuální pomalé snižování vysokého dluhu nebudou automatické. Při hodnocení se budou brát v úvahu další faktory, jako jsou situace soukromých úspor nebo solidnost bankovního systému.

Nyní Berlusconi doufá, že nebude nutné měnit znění Lisabonské smlouvy, ale v kladném případě by podle něj měl změny ratifikovat pouze parlament.

Silvio Berlusconi a David Cameron na summitu EU | Foto: ČTK

Český premiér Petr Nečas už před summitem prohlásil, že změny smlouvy, které by přesouvaly pravomoci do Bruselu, by musely v Česku projít referendem. Například v Rakousku ale všelidové hlasování nepovažují za nutné.

Spolkový kancléř Werner Faymann počítá s tak malými změnami, že kvůli tomu nebude třeba uspořádat referendum. Vyslovil radost, že diskuze o hlasovacím právu ustoupila do pozadí. Podle Faymanna je dost možností preventivního zásahu v případě hrozícího bankrotu vysoce zadlužených zemí, že tedy není třeba hrozit politickým kyjem.

Slovenská vláda se pomalu smiřuje s eurovalem

Spokojená se z posledního summitu Evropské unie vracela i slovenská premiérka Iveta Radičová. Unie totiž podle ní přistoupila na podmínky, které si Slovensko dalo v červenci.

Bratislava tehdy souhlasila s vytvořením ochranného finančního valu pro eurozónu pod podmínkou, že Unie vytvoří přísnější pravidla pro rozpočtové hříšníky. To se podle slovenské premiérky povedlo.

Slovenské vládní pravicové strany tak mají čím dál menší problém s finančním mechanismem, který ještě nedávno ostře kritizovaly.

Radičová byla spokojená i s tím, že EU chce v budoucnu zohlednit penzijní reformy při posuzování rozpočtů zemí eurozóny. Státy které provedou reformu takzvaného druhého pilíře důchodového systému, by měly mít nižší deficit a tedy i lepší skóre podle evropských rozpočtových pravidel.

Vědunka Lunardi, Klára Stejskalová, Marie Woodhamsová, Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme