Šéf senátních republikánů McConnel označil kauzu vměšování Ruska do amerických voleb za skončenou

Vůdce republikánské většiny v Senátu Spojených států Mitch McConnell v úterý označil vyšetřování ruské role v prezidentských volbách z roku 2016 za skončené a v této souvislosti vyzval demokraty k překonání vzájemných rozporů a ke spolupráci. Opoziční demokratičtí kongresoví lídři McConnellův postoj odmítli, neboť případ kvůli možnému bránění vyšetřování republikánským prezidentem Donaldem Trumpem nadále považují za otevřený.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký senátor Mitch McConnell. | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

„Vyšetřování trvalo dva roky,“ řekl McConnell. „Konečně skončilo,“ dodal. Poté prohlásil, že země by se nyní měla sjednotit a čelit skutečným výzvám, které před ní stojí.

‚Považujeme to za uzavřený případ.‘ Bílý dům zakázal Trumpovu exporadci vydat dokumenty Kongresu

Číst článek

„Budeme konečně schopni posunout se od stranické paralýzy a neuvěřitelného konspiračního teoretizování? Nebo se necháme dále stravovat nepříčetnou předpojatostí, která nás rozděluje natolik, že (ruský prezident Vladimir) Putin a jeho agenti mohou jen stát opodál a sledovat, jak za ně dokončujeme jejich práci?“ zeptal se McConnell.

Zpravodajská stanice CNN poznamenala, že McConnellův vzkaz demokratům byl zcela jasný. Pokud budou pokračovat v tlaku kvůli zprávě zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který ruskou kauzu včetně role Trumpova štábu objasňoval, ponesou za to všechny politické následky, uvedla televize.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová odmítla McConnellovo tvrzení, že případ je uzavřen. „Tak to není. Případ není uzavřen,“ řekla. Dodala, že počínání demokratů je vedeno snahou chránit demokracii.

Šéf menšinových demokratů v Senátu Chuck Schumer prohlásil, že mu McConnellova výzva připomíná stejné tvrzení někdejšího republikánského prezidenta Richarda Nixona před tím, než kvůli aféře Watergate roku 1974 rezignoval. Zmíněná aféra se týkala odposlechů sídla Demokratické strany.

Mueller ve své závěrečné zprávě konstatoval, že Trump a ani jeho štáb během kampaně tajně nespolupracovali s Ruskem, otázku Trumpova možného bránění vyšetřování ale nechal otevřenou. Demokraté proto chtějí prošetřit, zda prezident svými zásahy a kroky bránil Muellerovi v pátrání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme