Mitt Romney se na turné chová jako slon v porcelánu

Americký kandidát na prezidenta Mitt Romney se zesměšnil před celým světem a spoustu lidí urazil. Na první zahraniční cestě chtěl přitom ukázat, jak schopný je diplomat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mitt Romney s manželkou Ann (vpravo) a starostkou Varšavy Hannou Gronkiewicz-Waltzovou | Foto: Reuters

Vše začalo v Anglii, kam Romney přijel na zahájení olympijských her. Ale v rozhovoru pro americké noviny řekl, že Londýn je špatně připravený, a to především po bezpečnostní stránce.

Pokračoval do Izraele, kde řekl nejen to, že by do Jeruzaléma přestěhoval ambasádu, protože celé město patří Židům, ale také že jejich ekonomický úspěch spočívá v lepší kultuře, než mají Arabové a že nad nimi drží ochrannou ruku vyšší moc.

A teď v Polsku čelí kritice hnutí Solidarita kvůli jeho boji proti odborům a ochraně zaměstnanců ve Spojených státech. A to se ještě čeká, že ve Varšavě přednese řeč o tom, jak je Sovětský svaz – tedy pardon, dnes už tedy Rusko – největší geopolitickou hrozbou současnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda ze zahraniční redakce mluví o cestách amerického prezidentského kandidáta Mitta Romneyho v Odpoledním Radiožurnálu

Britové mají z Romneyho spíš legraci, i když tamní politici mu okamžitě vzkázali, že dělat hry v poušti a ve městě je velký rozdíl, čímž naráželi na zimní olympiádu v Salt Lake City, kterou Romney pomáhal organizovat. Musel svůj výrok vysvětlovat i Cameronovi, ale nic vážného se víceméně nestalo.

To na Blízkém východě píchl do vosího hnízda. Nejenže popřel mezinárodní právo, které neuznává okupaci palestinských území, tedy včetně části Jeruzaléma, ale navíc jeho rasistické výroky urazily nejen Palestince.

V Polsku ho pak vítal dav, který skandoval Obamovo jméno. I když Lech Walesa se s Romneym sešel, tak Solidarita se od toho distancovala. A ruská reakce na sebe asi také nenechá dlouho čekat.

Britský tisk: Romney je cvok

Romneyho předvolební kampani tyto incidenty určitě nepomůžou. Prezidentští kandidáti jezdí do světa takříkajíc na zkušenou a Romney spíš ukázal, že není diplomatem. Britský tisk klidně do titulku napsal, že Mitt je cvok.

Americký tisk je mnohem odměřenější, i tak si ale vzpomněl na hry v Salt Lake City, které byly poznamenané korupcí. Připomněl Romneymu, že jím tolik vychvalované izraelské zdravotnictví je regulované.

Ptá se, proč, když jsou Židé bohem vyvolený národ, mají Arabové všechnu ropu. A třeba deník New York Times napsal, že Romney očividně nemá o Blízkém východě ani páru.

Prezidentská předvolební kampaň

Poprvé po hodně dlouhé době více Američanů věří, že demokratický kandidát bude lépe hájit zájmy země v zahraničí než republikán.

Nicméně kampaň to asi moc neovlivní, protože z průzkumů vyplývá, že podle zahraniční politiky se bude rozhodovat jen asi jedno procento voličů.

Romney takové věci říká možná proto, že si je opravdu myslí, ale také proto, že se snaží za každou cenu vymezit vůči Obamovi, přestože jeho zahraniční politika je velmi úspěšná.

A navíc jeho voliči a sponzoři to chtějí slyšet. Romney na kampaň vybírá od ultrakonzervativních křesťanů a židovské lobby ve Spojených státech. A těm se podobné výroky hodně líbí.

Ondřej Bouda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme