Mitterrandův syn odsouzen za neplacení daní

Nejstarší syn bývalého francouzského prezidenta Francoise Mitteranda dostal podmínečný trest kvůli nezaplacení daní. Podle rozsudku dluží státu v přepočtu dvacet milionů korun. Mitterrand je rovněž obviněn z ilegálního prodeje zbraní do Angoly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Mitterrand | Foto: Archiv ČRo

Jean-Christophe Mitterrand byl odsouzen na 30 měsíců podmínečného odnětí svobody a k úhradě dlužné částky ve výši 630 tisíc eur daňovým úřadům. Soud po něm ale nepožaduje zaplacení pokuty, která mu původně hrozila.

Osmapadesátiletý Mitterrand nebyl vynesení rozsudku přítomen. Jeho obhájce prohlásil, že zvažuje možnost odvolání. Během procesu se Mitterrand hájil tím, že ve zmíněných letech žil a pracoval v Mauritánii, takže platil daně tam.

Podle obžaloby nepřihlásil Mitterrand ke zdanění dva miliony dolarů, které v letech 1998 a 1999 dostal od podnikatele Pierra Falconeho jako honorář za konzultantské služby. Falcone je hlavní osobou aféry kolem údajného nelegálního vývozu zbraní do Angoly v 90. letech.

Falcone i Jean-Christophe Mitterrand jsou v této záležitosti obžalováni, proces je však zatím ve stadiu příprav. Falcone stíhání uniká, protože za pochybných okolností získal angolský diplomatický pas.

Mitterrand provozoval v Mauritánii podnik na zpracování ryb. I ten je předmětem zájmu francouzské justice, která se ptá, kde na něj vzal peníze, když už byly v té době jeho účty kvůli angolské aféře obstaveny. Je tudíž podezřelý z praní špinavých peněz.

Jean-Christophe Mitterrand byl devět let poradcem svého otce pro africké záležitosti. Předtím pracoval v Africe jako novinář. V době svého působení v Elysejském paláci si vybudoval nedobrou pověst člověka, který využívá postavení svého otce.

Veronika Uhlířová-Lefrancois, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme