Mladá Britka chrání Arafata v Ramalláhu jako živý štít

Po leteckém útoku Izraele na tábor v Syrii vyšlo najevo, že palestinský představitel Jásir Arafat má ve svém sídle v Ramalláhu novou osobní ochranu. Podle britských novin působí v roli Arafatova živého štítu Angličanka Elaine Westbladeová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Arafat | Foto: OSN

Šestadvacetiletá Elaine Westbladeová nastoupila jako lidský štít na ochranu palestinského představitele v jeho sídle v Ramalláhu po sebevražedném útoku v Haifě, při kterém zahynulo 19 lidí. Očekávalo se totiž, že nejpravděpodobnějším terčem izraelské odvety bude právě Ramalláh. Místo toho však Izraelci podnikli nálet na palestinský tábor v Sýrii.

Nicméně nebezpečí, jemuž je dobročinná pracovnice Elaine Westbladeová z městečka Ross on Wye dobrovolně vystavena, trvá. Rozhodla se nastoupit jako lidský štít na ochranu Arafata v odpověď na jeho vyhlášení mimořádného stavu po izraelském útoku na tábor v Sýrii.

"Nikdy jsem nebyla v podobné situaci, a jsem si dobře vědoma kritiky, kterou nyní mohu očekávat jak se strany mé rodiny tak přátel. Ale je to něco, v co pevně věřím. My jsme přesvědčeni že k tomu, aby skončilo veškeré násilí, musí nejprve skončit okupace palestinských území," řekla Westbladeová novinářům.

Elaine Westbladeová je sirotou od svých patnácti let a svým příbuzným řekla, že jede na sklizeň oliv. Nicméně její teta v Anglii o Elaine vyjádřila obavy. Strýc je však na snachu hrdý.

Elaine Westbladeová jako Arafatův lidský štít není sama. Během 24 hodin po sebevražedném útoku na Haifu se spolu s ní jako lidské štíty přihlásili tři další Britové, ve věku od šestadvaceti do jedenašedesáti let. Říkají, že jejich přítomnost v Arafatově sídle v Ramaláhu je projevem solidarity, a jsou si plně vědomi nebezpečí, které jim v případě izraelského útoku hrozí.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme