Mladé Jihokorejce nechává hrozba války s KLDR chladnými. Víc je trápí, že nemohou najít práci

Soul, desetimilionová metropole Jižní Koreje, leží jen 50 km od hranice se svým nevyzpytatelným severním sousedem. V případě války by severokorejské dělostřelectvo zasáhlo tuhle hustě osídlenou aglomeraci během několika vteřin. Přesto není v ulicích Soulu znát nějaké zvláštní napětí, nebo dokonce strach. Přesvědčil se o tom i zpravodaj Českého rozhlasu ve východní Asii David Jakš.

Reportáž Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí Jihokorejci mají jiné starosti než hrozbu války s KLDR. Mají problém sehnat práci.

Mladí Jihokorejci mají jiné starosti než hrozbu války s KLDR. Mají problém sehnat práci. | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Vcházím do kavárny nedaleko jihokorejského ministerstva obrany a pana Lee je těžké najít. Panem Lee by totiž mohli být všichni mladí muži nad kávou - perfektně oblečení, s iPhony nebo notebooky v rukou a výbornou angličtinou.

Pan Lee je absolventem soulské polytechniky. Od jeho promoce uplynuly dva roky a celou tu dobu marně hledá práci ve svém oboru. V rodině není jediný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mladé Jihokorejce netrápí hrozba války, ale nedostatek volných pracovních míst.

„Moje sestra je absolventkou velmi prestižní univerzity, a přesto už tři roky hledá slušnou práci. Těch provokací a testů ze strany Severní Koreje už bylo tolik, že třeba hodně lidí tady v Soulu už se války nebojí," řekl Radiožurnálu pan Lee.

Nezaměstnanost se v Jižní Koreji aktuálně pohybuje pod čtyřmi procenty. Ale stát i opozice přiznávají, že mezi mladými lidmi je až desetkrát vyšší. Studenti utratí v přepočtu stovky tisíc korun za prestižní univerzity, ale nakonec práci nedostanou.

Nový jihokorejský prezident Mun Če-in reprezentuje levici a studenti se teď obávají, že jeho avízované sbližování s komunistickým sousedem bude stát velké peníze. Oni by je raději viděli jako součást vládního programu boje s nezaměstnaností.

Na pondělní raketový test osobně dohlížel Kim Čong-un, oznámila KLDR

Číst článek

„Ten hlavní rozdíl mezi levicí a pravicí v Jižní Koreji je hlavně v tom, jak se chovají vůči Severní Koreji. Pravice na to vždycky chce jít trošku tvrději, a levice, ta je zase spíš pro dialog, finanční pomoc. A to jim ta pravice zazlívá," vysvětluje Michal Emanovský, který v Soulu už léta trvale žije a pracuje.

Jihokorejští studenti byli celá desetiletí motorem společenských změn, pomáhali sesadit nejednoho prezidenta, ale teď mají mnohem praktičtější starosti. Kimovy vojenské testy jsou pro ně běžným koloritem a mnohem důležitější je sehnat odkaz na dobrou práci.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme