Mladí angličtí lékaři se dohodli s vládou na ukončení vleklého sporu o nové smlouvy

Po několika měsících by měl skončit vyhrocený spor mezi mladými lékaři v Anglii a britskou vládou. Oběma stranám se po desetidenním jednání podařilo uzavřít kompromisní dohodu. Musí ji ještě schválit 45 tisíců doktorů bez atestace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři v Británii nedávno stávkovali | Zdroj: Reuters

To by ale měla být pouhá formalita, protože Britská zdravotnická asociace (BMA) zastupující drtivou většinu lékařů si výsledek jednání pochvaluje.

Hlavní průlom má podle BBC spočívat v tom, že se lékařské služby o víkendu už nebudou dělit na běžnou a takzvanou asociální pracovní dobu.

Na druhou stranu se platový základ nezvýší o 13,5 procent, nýbrž jen 10 až 11 procent. Mimořádné příplatky za noční služby pak nebudou ve výši 50 procent, ale jen 37 procent.

Britská vláda zajistí větší podporu například mladým lékařkám na mateřské dovolené, aby si mohly průběžně zlepšovat kvalifikaci a měly nárok na zvýšení platu. Stávkové akce mladých doktorů se v posledních měsících dotkly stovek tisíc pacientů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme