Mladí čeští právníci se v Hongkongu učí, jak vyhrávat arbitráže

Obleky, svazky spisů pod paží a plamenné obhajoby. I taková může být výbava studentské soutěže. Konkrétně mezi budoucími právníky. V Hongkongu zápolí v Mezinárodním klání arbitrů. Mezi více než devíti desítkami týmů je i jeden český.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí čeští právníci se v Hongkongu účastní studentské soutěže

Mladí čeští právníci se v Hongkongu účastní studentské soutěže | Foto: Kateřina Procházková

Slyšení probíhá jako v pravé soudní síni. Obhájci v naškrobených košilích a oblecích projednávají soudní případ, který se stává ve světě snad denně. Nedoručené zboží, na kterém dokonce pracovaly děti, a nespokojený, podvedený kupující. Typický případ pro arbitráž.

„Arbitráž je mimosoudní řešení sporu, což znamená, že případný konflikt mezi smluvními stranami nerozhodují soudy té které země, ale rozhoduje ho zpravidla tribunál,“ vysvětluje český advokát a jeden z porotců soutěže arbitrů Michal Čáp.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soutěž mladých právníků sledovala v Hongkongu asijská zpravodajka Kateřina Procházková

A není jediný Čech, který se netypického klání v Hongkongu účastní. Zastoupení tady má naše republika i mezi soutěžícími. „Můžeme říct, že je to jedna z největších právních soutěží, které známe,“ říká kouč Slavomír Halla, který vede tým z Masarykovy univerzity.

Nadšení ze soutěže potvrzuje i jeden ze studentů Martin Šlampa. „Přihlásil jsem se jednak z toho důvodu, že mě zajímala arbitráž. Chtěl jsem se toho dozvědět víc a skutečně si vyzkoušet, jak to funguje skoro jako doopravdy. A je to určitě i výborná položka do životopisu,“ říká.

Arbitráž (neboli rozhodčí řízení) je mimosoudní řešení sporů nezávislými a nestrannými rozhodci. Arbitráž může být jak vnitrostátní, tak mezinárodní. Proti České republice byly nebo jsou vedené mezinárodní arbitráže například kvůli sporům vzniklým kvůli pádu IPB a jejího převzetí ČSOB, kvůli znehodnocení investice společnosti CME do televize Nova nebo kvůli zničení obchodu s krevní plazmou firmě Diag Human.

Na turnaj se studenti připravovali déle než půl rok. Údajně to ale byla zábava. „Tenhle rok byl jednoznačně asi jeden z nejzajímavějších. Byla tam společnost, která byla eticky zaměřená, ale zároveň chtěla zboží z méně rozvinuté země. A ta společnost právě použila dětskou práci. Řešilo se, jestli to, že použila dětskou práci, ale v jiné továrně, jestli to je, nebo není porušení smlouvy,“ vypráví další z českého týmu Jiří Uhříček.

Ale jak říká koučka a vyučující z Masarykovy univerzity Tereza Kyselovská, pro studenty soutěž přínosem v každém případě je.

„V této soutěži je vidět krásné napojení teoretických dovedností na praktické dovednosti, protože studenti případem jednak víc než půlroku žijí, jednak se musí naučit způsob mluvení. Myslím si, že jim to dává spoustu, i co se týče třeba angličtiny, protože všechno se vede v angličtině. Myslím si, že studenti hodně získávají,“ vysvětluje Kyselovská.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme