Mladí Číňané podporují snižování emisí

Čína odmítá výrazně snížit emise skleníkových plynů. Stanovisko Pekingu na summitu v Kodani zatím zůstává neměnné i přes tlak mezinárodního společenství. Podle průzkumů veřejného mínění přitom sami obyvatelé nejlidnatější země světa omezování množství vypouštěných škodlivin podporují, nesmí to ale ohrozit jejich životní styl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mladý pekingský pár

mladý pekingský pár | Foto: Robert Mikoláš

Peking slibuje, že do roku 2020 sníží emise CO2 na jednotku HDP až o 45 procent oproti roku 2005. V praxi to ale znamená, že množství vypouštěných škodlivin bude dále růst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Robert Mikoláš o postoji mladých Číňanů ke klimatickým změnám

Čínský premiér Wen Ťia-pao uvedl, že v otázce boje proti globálnímu oteplování dělá Peking maximum odpovídající jeho možnostem.

Většina mladých Číňanů ale s výraznějším snižováním emisí souhlasí. "Snižování emisí skleníkových plynů je nezbytné. Oteplování naší planety se stává skutečnou hrozbou, musíme s tím začít něco dělat," říká jednoznačně jednatřicetiletý Čchen z Pekingu a dodává:

"Je těžké říci, že zrovna Čína je největším znečišťovatelem na světě. Nemáme a neznáme zdroje, které by tyto zprávy potvrdily, ale na druhé straně je jasné, že hospodářský rozvoj se musí někde negativně podepsat. Stačí se podívat na oblohu, která je dnes zahalena do neproniknutelného smogu."

Strach z budoucnosti

Z výzkumu veřejného mínění organizovaného listem China Youth Daily, internetového zpravodajského portálu Sohu.com a Britskou radou vyplývá, že 75 procent Číňanů mladších 35 let je přesvědčeno, že globální oteplování má na jejich zemi negativní dopad, a zhruba polovina si myslí, že to horší ještě přijde.

"Hodně mne tento problém trápí, špatné ovzduší se podepisuje na mém zdraví, na mé pleti. A musím myslet i do budoucna, nemám sice ještě žádné dítě, určitě bych však nechtěla, aby vyrůstalo v zamořeném prostředí," vysvětluje třicetiletá Mao.

Podle experta na klimatické změny Liou Pina z pekingské Čching-chua univerzity, který je zároveň členem čínské delegace v Kodani, se pohled čínské společnosti na znečištění ovzduší výrazně mění. Ještě donedávna šlo výlučně o téma zajímající jen hrstku vědců a akademiků, dnes je vše jinak. I proto na konferenci do Kodaně odjeli zástupci padesáti čínských médií.

"Situace je vážná, globální oteplování existuje. Zrovna jsem četl, že pokud se s tím nic neudělá, pobřežní města jako Šanghaj a další zaplaví moře," potvrzuje obavy osmačtyřicetiletý Wang z provincie Ša-an-si.

Sedmdesát procent obyvatel nejlidnatější země světa je proto podle výsledků průzkumu ochotno přispět svým dílem ke zlepšení současného stavu, například koupí ekologických produktů či méně energeticky náročných výrobků, určitého standardu se přesto odmítají vzdát.

"Určitě jsem ochoten zřeknout se některých vymožeností, nechyběly by mi ani všechny ty svítící neóny a reklamy kolem, elektřina by se měla vyrábět z jiných zdrojů než z uhlí a podobně. Na druhé straně se ale lidé těžko vzdají třeba auta, počítače, televize. Musí se proto hledat jiné způsoby," myslí si pan Wang.

Ekologové přestávají být nepřáteli režimu

Hlavním zdrojem znečištění v Číně jsou uhelné elektrárny. V současnosti se totiž z tohoto fosilního paliva vyrábí 76 procent veškeré energie. A právě v tom vidí určitou šanci jak odborníci, tak i ekologové z různých nevládních organizací.

Liang Siao-jen, zakladatel Přátel přírody, tvrdí, že nyní je nejlepší čas pro vysvětlování problémů souvisejících s globálním oteplováním.

Čínští ochránci přírody se sice potýkají s nedostatkem kvalitních odborníků a jejich práce právě na poli změn klimatu je ještě v plenkách, přesto jsou v dosavadním boji proti globálnímu oteplování považovány za dosavadního vítěze právě nevládní organizace. A nejen proto, že se stále více dostávají do povědomí veřejnosti, ale hlavně přestávají být považovány za nepřátele vládnoucího režimu.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme