Mladí egyptští beduíni mluví několika cizími jazyky a místo chovu koz je živí turizmus

Mezi egyptskými letovisky Hurgháda a Marsá Alam leží jediné historické městečko na pobřeží Rudého moře. Jmenuje se al-Kusajr. A zatímco třeba do Hurghády se lidé stěhují za prací v turizmu z celého Egypta, v malém al-Kusjaru žijí převážně starousedlíci. Jejich beduínští rodiče a prarodiče často ještě pásli v okolní poušti kozy. Mnozí z dnešní generace ale mluví několika světovými jazyky a mají stálé zaměstnání v okolních hotelech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladý český pár našel svůj ráj v Egyptě.

Mladý český pár našel svůj ráj v Egyptě. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Několik snědých číšníků sklízí po snídani stoly po hotelových hostech. Kmitají tu na terase a v nažehlených košilích působí naprosto profesionálně. Vedle rodné arabštiny mluví každý bezvadně anglicky, německy a francouzsky.

"Momentálně zaměstnáváme 260 lidí. Provoz hotelu má ale řetězový efekt a váže na sebe množství externích pracovníků a služeb, takže nepřímo dáváme práci spoustě dalším obyvatelům al-Kusajru," říká mi Simone Höchová, švýcarská manažerka spíše menšího resortu ležícího asi 10 kilometrů od městečka.

Vzhledem k poměrně velkým egyptským rodinám tak jeden takovýto hotel uživí významnou část místní populace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje ČRo Břetislava Turečka o tom, jak turizmus změnil život městečka al-Kusajr u Rudého moře

"Já jsem s prací tady v hotelu spokojená. Dělám tu program pro děti a to mě baví. Sice jsem se vyučila elektrikářkou, ale práce v oboru moc není a tohle je lepší," uvádí Gháda, jedna z mála místních žen, které v hotelu pracují. Konzervativní pohled původně beduínské společnosti se přeci jen mění pomalu.

"Pořád je to pro ženu trochu složité, aby pracovala v hotelu s cizinci. Některé místní rodiny to stále odmítají. Mé rodině to naštěstí nevadí, ale lidé v al-Kusajru mi stejně často říkají: Jak to můžeš dělat, měla bys zůstat doma, a podobně," svěřuje se Gháda, která má dvě vlastní děti a za manžela rybáře.

"Gháda se tu stará o děti hotelových hostů. Často s nimi chodí plavat do bazénu a hrát si na pláž. Teď nedávno jsme měli kurz pro budoucí plavčíky a Gháda se stala naší první zaměstnankyní - ženou, která tento certifikát získala. Teď už může zachraňovat topící se hosty," přibližuje manažerka Simone Höchová.

Manažerka si myslí, že naučit se dobře plavat je pro členy hotelového týmu velký osobní posun. Naprostá většina obyvatel al-Kusajru totiž plavat neumí vůbec. Beduínský život se ale postupně pro zdejší lidi stává jen vzdálenou historií.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme