Mladí Izraelci mění Jeruzalém za Tel Aviv. Vadí jim ultraortodoxní židé a konflikty s Araby

V Jeruzalémě neustále přibývá ultraortodoxních židů a také Arabů. Naopak sekulární a liberální Izraelci z města odcházejí. K ultraortodoxnímu proudu dnes patří více než třetina jeruzalémských židů. Město je sice už padesát let sjednocené pod izraelskou správou, kulturně se ale stále více rozděluje. Radnice je pod stále větším tlakem, aby vynucovala dodržování židovských náboženských zákonů ve veřejném prostoru.

Tel Aviv / jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé mají na balkonech vyvěšené duhové vlajky hnutí za práva homosexuálů, posedávají po barech a kavárničkách. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Se svou skupinou Hazelnuts zpívají Šira a Jifeat hlavně o Jeruzalémě. Pochází odtamtud celá kapela. Na své rodné město sice poeticky vzpomínají, všichni ale teď už žijí v Tel Avivu.
"Po studiích jsem cítila, že je nejvyšší čas Jeruzalém opustit. Pro mě jako hudebnici je to jednodušší žít v Tel Avivu. A lidí, jako jsem já, v Jeruzalémě ubývalo," říká Jifeat. Tím "jako já" myslí sekulárně založeného člověka, který se orientuje na hudbu a umění. Na tel avivských ulicích teď potkává spoustu svých jeruzalémských kamarádů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Liberální atmosféře Tel Avivu Izraelci přezdívají "bublina"

"V Jeruzalémě, když půjdete v pátek večer ven, tak až na dvě uličky v centru je všechno zavřené. Všichni drží šábes. Pro sekulárně smýšlejícího člověka je to těžké," dodává. V Tel Avivu se naopak paří a chodí po barech i o víkendu. A ráno se také z takového tahu lépe dostává. "Když se v Jeruzalémě probudíte v sobotu ráno a potřebujete mléko do kafe, máte smůlu. Tady v Tel Avivu je každých pár kroků něco otevřené," říká Jifeat.

Šira, Jifeatina kamarádka a kolegyně z kapely, má ale pro Jeruzalém a jeho drsnější atmosféru pochopení. Tel Aviv, kde teď žije, nepovažuje za autentický.

Můžeme předstírat, jací jsme levičáci

"Tel Aviv není skutečný Izrael. Ale zase je fajn, že tu máme místo, kam od těch všech problémů uniknout, a kde můžeme předstírat, jak jsme v pohodě, jací jsme levičáci, umělci. Není to skutečný Blízký východ. Je to taková bublina, a každý to říká," přiznává.

Jižní Tel Aviv, kde Šira bydlí, je ale dost syrový sám o sobě. Je to oblast afrických imigrantů, prostituce a drog. Lidé mají na balkonech vyvěšené duhové vlajky hnutí za práva homosexuálů, na ulici chodí venčit psy, posedávají po barech a kavárničkách.

Zpočátku několik karavanů, dnes tisícová města. Židovské osady začaly vznikat před 50 lety

Číst článek

"Tel Aviv v té soupeřivosti s Jeruzalémem přeci jen vyhrává. Je to fakt, že spousta lidí Jeruzalém opouští, protože všechno se prostě děje v Tel Avivu," říká Šira. A přestože je Jeruzalém stále konzervativnější, můžou si tam zatím lidé žít, jak chtějí.

"Dokud je člověk schopný to ignorovat a žít si život svým sekulárním způsobem, dokud nemusí měnit svůj životní styl, tak to není tak špatné," myslí si Šira.

Jen židovské zákony

Hned při příjezdu do Jeruzaléma jsou ulice plné tradičně oblečených židů v černých pláštích a kloboucích. Existují tu celé ultraortodoxní čtvrtě, kde se musí respektovat zvyky a oblékání místních.

"Ráda bych, aby Izraelci žili tak, jak má žít židovský národ. Tedy ne jako nějací sekularisté. Bůh nám v Tóře seslal jasný návod, jak žít, a nic víc nepotřebujeme," říká paní Lea, která bydlí v jedné z konzervativních jeruzalémských čtvrtí.

Její vize vysvětluje, proč liberálové dávají Jeruzalému sbohem. "Na veřejnosti by se měly židovské zákony dodržovat. Vynucovat by se ale neměly násilím, to ne. Izrael by se měl řídit jenom židovskými zákony, ať už se týkají šábesu, košer jídla, nebo oblékání žen," myslí si jeruzalémská židovka Lea.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme