Mladí lékaři v Anglii ohlásili další sérii stávek, odmítají kompromis

Sérii několika pětidenních stávek ohlásili v Anglii mladí lékaři bez atestace. Ti v hlasování odmítli kompromis ohledně zavádění nových pracovních smluv. Nejnovější protesty by do konce roku mohly vést k odložení až půl milionu operačních zákroků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal

Mladší doktoři, tedy všichni lékaři pod úrovní konzultanta v nemocnici nebo praktického lékaře, chtějí poprvé přerušit práci od 12. do 16. září, vždy od osmi hodin ráno do pěti hodin večer. A to na všech pracovištích, včetně urgentního příjmu.

Podle prvních reakcí se zdá, že s tímto postupem nesouhlasí jejich starší kolegové, kteří dřívější protestní akce podporovali. Vedení systému bezplatné zdravotní péče NHS odhaduje, že protestní akce vyústí v Anglii v půl milionu zrušených operací a až 4 miliony odložených lékařských konzultací a vyšetření.

Lékaři bez atestace protestují proti zavádění nových pracovních smluv, od kterých si vláda slibuje lepší přístup ke zdravotní péči po celých sedm dní v týdnu. Premiérka Theresa Mayová obvinila Britskou zdravotnickou asociací (BMA), že se snaží celý spor zpolitizovat.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme