Mladí lékaři vyšli v Londýně do ulic, nelíbí se jim vládní návrhy smluv
V centru Londýna dnes masově protestují začínající lékaři. Nelíbí se jim nové návrhy smluv, které chce minimálně v Anglii prosadit londýnská vláda. Doktoři bez atestace se bojí, že by si většina z nich v konečném důsledku platově pohoršila.
Podle ambiciózního vládního plánu by občané měli mít k dispozici praktického lékaře nebo pohotovost v nemocnici bez mnohahodinového čekání sedm dní v týdnu.
Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt vyzdvihuje, že se má maximální počet odsloužených hodin pro lékaře bez atestace snížit z 91 na 72 hodin týdně. Navíc prý už nebude možné, aby tito lékaři sloužili pět nočních služeb v řadě.
Mladí lékaři demonstrují v Londýně proti novému vládnímu návrhu smluv. Důvody protestu přiblížil zpravodaj Jiří Hošek
Doktorům se ale nelíbí nová definice takzvané normální pracovní doby. Zatím to byl úsek od sedmé do 19. hodiny od pondělí do pátku. Vládní návrh ale počítá s prodloužením tohoto intervalu až do 22. hodiny, a to včetně soboty.
Mimo tento časový úsek jde o „asociální pracovní hodiny“, které jsou lépe honorované. Mladší lékaři si ale spočítali, že i když se jim zvýší platový základ, řadě z nich by klesl celkový příjem až o 15 procent.
Více práce za méně peněz?
Nové smlouvy pro „junior doctors“ se řeší už od roku 2012 a v Británii jde o mimořádně citlivou věc. Wales a Skotsko oznámily, že zůstanou u současné podoby kontraktů, v Severním Irsku se teprve rozhodují.
Lékaři na dnešní demonstraci nebo pochodu Londýnem žádají, aby se do sporu vložil sám premiér David Cameron, protože ministru zdravotnictví Huntovi už nevěří. Není vyloučeno, že další bodem protestů bude hlasování o vyhlášení regulérní stávky.
Mladší lékaři upozorňují, že vstupují do zdravotnictví už většinou s velkým dluhem ze studií, že můžou zapomenout na vlastní bydlení, platí vysoké poplatky za různé povinné kurzy a bývají tak unavení, že tím ohrožují pacienty na životě.