Mladí lidé protestují proti tureckému členství v Evropské unii

Proti vstupu Turecka do Evropské unie protestují dnes v Bruselu mladí lidé z iniciativy Hlas pro Evropu. Do té se zapojilo osm zemí, včetně České republiky. Organizátoři chtějí apelovat na evropské politiky, aby 3. října nezahajovali s Tureckem vstupní rozhovory. Tato země je podle nich příliš kulturně i ekonomicky odlišná. Věří, že lepší alternativou než plné členství by bylo privilegované partnerství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská tour v Bratislavě | Zdroj: ČTK

Hlavně mladí lidé tvoří posádku mezinárodního autobusu, který objíždí patnáct evropských zemí. Mnozí z nich žili například v Londýně či Berlíně. Právě na základě této zkušenosti tvrdí, že soužití tak odlišných kultur nemůže fungovat. Zároveň ale dodávají, neznamená to, že bychom neměli Turky rádi.

Hlavní ambicí je vyprovokovat otevřenou debatu o této věci, říká studentka politologie brněnské Masarykovy univerzity Anna Matušková. "Snažíme se rozdávat letáky, jsme velmi otevření pro komunikování s lidmi. Předáváme tyto informace, takže to není demonstrace, kdy bychom se postavili a křičeli. My volíme takový evropský klidný styl. Snažíme se argumentovat," upřesnila studentka.

Organizátoři předávají dnes Evropskému parlamentu petici, na která už nashromáždili jedenatřicet tisíc podpisů. Kromě toho také vypouštějí balónky popsané různými hesly. Právě balónky podle nich symbolizují křehkou povahu Evropské unie. Pokud se nafoukne příliš, tak praskne.

Pavla Kvapilová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme