Mladí Maďaři nesouhlasí s rozpuštěním extremistické Maďarské gardy

Většina Maďarů souhlasí s rozpuštěním extremistického sdružení Maďarská garda. Verdikt minulý týden potvrdil odvolací soud v Budapešti. Mezi mladšími lidmi má ale toto rozhodnutí odpůrců více.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť | Foto: Fotobanka stock.xchng

Agentura Medián na základě nejnovějšího průzkumu tvrdí, že činnost Maďarské gardy je známa mezi lidmi především díky novým komunikačním technologiím - zejména internetu, jehož prostřednictvím se šíří videa, mimo jiné i o poslední akci policie proti nepovolené demonstraci gardy.

S rozpuštěním spolku, který připomíná fašistické oddíly z konce druhé světové války, nesouhlasí 44 procent populace od 18 do 29 let. Lidé nad 40 let s verdiktem soudu souhlasí. Tento souhlas roste s přibývajícím věkem. Z výsledků průzkumu vyplývá, že průměr je 53 procent pro a 37 procent proti rozpuštění Maďarské gardy.

Polovina dotázaných si také myslí, že by bylo důležité, kdyby se konzervativní pravicový Fidesz /Maďarská občanská unie/ distancoval od krajní pravice.

Přečtěte si také:
Soud v Budapešti rozpustil Maďarskou gardu
Maďarská krajní pravice bude v EP žádat zrušení Benešových dekretů
Úspěch extrémistů v Maďarsku

Gregor Martin Papucsek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme