Mladí maďarští lékaři odložili výpovědi o tři měsíce

Velmi těžký rok čeká Maďarsko. Hned na jeho začátku může propuknout krize ve zdravotnictví. Mladí lékaři bez atestací totiž mají mizerné platy a vyhrožují, že podají výpovědi. Jedná se o podobnou situaci, jaká byla v Česku nebo na Slovensku. Maďarská vláda se snaží zabránit chaosu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropa půl roku kotvila v Budapešti, teď se přesouvá do Polska | Foto: Gregor Martin Papucsek

Mladí maďarští lékaři dnes dali své výpovědi do takzvaného advokátského depozita. Podle nejnovějších informací dostali slušnou nabídku od vlády, takže odložili své výpovědi o tři měsíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek mluví o situaci v maďarském zdravotnictví v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Výpovědí je 2500, což znamená, že právě tolik lékařů chtělo původně odejít ze svého pracoviště. Mladí lékaři bez atestace totiž vydělávají 80 až 90 tisíc forintů, což je v přepočtu osm až devět tisíc českých korun.

V první etapě lékaři požadují nejméně 100 tisíc forintů navíc. Potom by to rádi dotáhli na trojnásobek minimální mzdy, což rozhodně není velký požadavek.

Lékařům jde také o celkové vylepšení poměrů ve zdravotnictví, o platy sester a podobně. Bojují za komplexní řešení.

Gregor Martin Papucsek, Hanka Shánělová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme