Mladí Němci nevidí moc rozdílů mezi východem a západem země, vyplývá z průzkumu

Berlínská zeď padla před 25 lety. Konec betonové stavby budou zítra v Berlíně oslavovat. Pro novou generaci Němců už ale rozdíl mezi východním a západním Německem prakticky neexistuje. Vyplývá to z průzkumu Forsa-Institutu, který se dotazoval mladých Němců mezi 16 a 29 lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Porevoluční generace nevnímá hranice mezi někdejší NDR a západním Německem, mohou studovat a pracovat kdekoli.

Když dotázaná mládež přesto měla uvést, jaké rozdíly vidí mezi západními a východními Němci, většina z nich uvedla: nižší platy na východě.

„Ekonomicky východ a západ nesrůstá. Na tom se za posledních patnáct let nic nezměnilo," řekl Českému rozhlasu profesor Joachim Ragnitz z renomovaného ekonomického institutu Ifo.

Produktivita východního Německa ve srovnání se západním je podle ekonomů zhruba dvoutřetinová. Navíc je tam větší nezaměstnanost a méně pracovních příležitostí.

„Na východě jsou hlavně malé firmy, které nemají srovnatelný výkon s velkými podniky. Dalším problémem je úbytek obyvatelstva. Chybějí zejména elity, které jsou aktivní a angažované, které mají podnikatelského ducha,“ dodal Ragnitz.

Berlínská zeď | Foto: Michal Jindra

Pavel Polák, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme