Mladí premiéři. Rõivasovi z Estonska láme vaz sexuální aféra z Kuala Lumpuru

Svého času byl nejmladším evropským premiérem. Do čela kabinetu nastoupil Taavi Rõivas ve svých čtyřiatřiceti letech v roce 2014. Letos ho pravděpodobně „předběhne“ předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz, kterému je jednatřicet. Rõivas v čele vlády sice skončil vloni na jaře, místo v politice ho ale může stát až malajsijský sexuální skandál.

Tallin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Estonský expremiér Taavi Rõivas | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Taavi Rõivas se stal v roce 2012 jako dvaatřicetiletý estonským ministrem sociálních věcí. Byl vůbec nejmladším členem kabinetu tehdejšího premiéra Andruse Ansipa. Ansip ale na svou funkci kvůli vlekoucím se koaličním sporům rezignoval a v křesle premiéra i v čele strany ho v březnu 2014 vystřídal právě Rõivas.

Se stíhačkami nad hlavou

Jeho Reformní strana pak vyhrála řádné parlamentní volby v listopadu 2014, těžila tehdy z velkých obav voličstva před sousedním Ruskem kvůli jeho agresivní politice vůči Ukrajině. Rõivas ve volebním spotu energicky kráčel voličům vstříc, přitom nad ním přelétávaly stíhačky. Heslo bylo jednoduché: Pokračujme dál!

Rõivasova koaliční vláda Reformistů, sociálních demokratů a konzervativců ale vydržela jen dva roky. Loni na podzim jí estonský parlament Riigikogu po sporech vládních partnerů vyjádřil nedůvěru. To znamenalo, že Taavi Rõivas jako premiér skončil. Ve vedení kabinetu ho vystřídal osmatřicetiletý Juri Ratas z Estonské strany středu.

Skandál v Kuala Lumpuru

Rõivas v politice ale zůstal a stal se místopředsedou parlamentu. Jenže minulý týden estonský deník Eesti Päevaleht zveřejnil zprávu o tom, že Rõivas měl během cesty do jihovýchodní Asie sexuálně obtěžovat ženu.

Estonský expremiér Taavi Rõivas | Foto: Senior Airman Nicole Keim | Zdroj: ROYAL AIR FORCE MILDENHALL

Vše se mělo odehrát v září na párty v hotelu v Kuala Lumpuru. Rõivas tam byl jako člen delegace estonské Nadace pro rozvoj podnikání.

A právě opilá skupina Estonců, jíž měl být Rõivas součástí, tam měla sexuálně obtěžovat ženy. Jedna měla dokonce skončit v bazénu.

Podle Eesti Päevaleht Rõivas odvlekl jednu ženu z tanečního parketu mezi lednice, kde ji osahával. „Byl velmi agresivní. Už to samo o sobě stačilo. Pak mě začal svlékat a osahávat,“ cituje výpověď ženy deník.

Estonská média začala případ řešit ve velkém. Vyšly články o sexuálním obtěžování a násilí a návody, jak takové incidenty řešit a kde je nahlásit.

Nejbolestnější lekce

Ženatý expremiér se ve čtvrtek v prohlášení k nevhodnému chování přiznal a omluvil se. Zprávy jsou podle něj přibarvené. V rozhovoru pro portál Postimees Rõivas odmítl, že by byl agresivní, a že by popis událostí mluvil o něm.

„Věřím, že tancování, líbání ani dotýkání není akceptovatelné u ženatých mužů. Neměli by tancovat s cizími ženami v nočních barech. Ale připouštím, že jsem to udělal už dříve. Nejsem svatý,“ řekl politik. „Je to nejbolestnější lekce mého života,“ dodal. Poslancem Rõivas zůstane.

Mladí lídři

Nejmladším představitelem evropského státu byla do 1. října Vanesa D’Ambrosiová, která ve svých 29 letech plnila roli regentky mikrostátu San Marino. Do čela rakouské vlády ve 31 letech nejspíš zamíří předseda lidovců Sebastian Kurz. Mladého premiéra má Estonsko i v současnosti, Jurimu Ratasovi je 38 let. Ve 38 letech se letos premiérem Irska stal gay s indickými kořeny Leo Varadkar, stejně starý je i Charles Michel, nejmladší premiér v historii Belgie a ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman. Teprve o rok starší je pak francouzský prezident Emmanuel Macron. Nejmladším premiérem v historii České republiky byl pak Stanislav Gross. Sociálnědemokratickému předsedovi vlády bylo v době jeho nástupu do čela kabinetu 34 let.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme