Mladí 'rozhněvaní' Číňané mohou být pro politiky časovanou bombou

V Pekingu dnes začal 18. sjezd komunistické strany. Přes dva tisíce čínských politiků mají v následujících dnech schválit nové vedení země, včetně prezidenta a premiéra. S novou vládou by údajně mohly přijít také ekonomické a politické reformy. Po těch už otevřeně volají i mladí Číňané.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí Číňané protestují proti kapitalismu, sociální nerovnosti a korupci

Mladí Číňané protestují proti kapitalismu, sociální nerovnosti a korupci | Foto: Kateřina Procházková

„Největším problémem čínské politiky je všudypřítomná korupce. A to se musí změnit,“ stěžuje si mi otevřeně při večeři dvaadvacetiletý He Cang Hao.

Před dvěma měsíci se vrátil z Velké Británie, kde studoval ekonomii. Problémy ve své domovině tak vidí mnohem kritičtěji než jeho vrstevníci.

Během našeho rozhovoru přechází najednou z čínštiny do plynné angličtiny a nebojí se odpovědět ani na tu nejzvídavější otázku.

Přehrát

00:00 / 00:00

S nespokojenými mladými Číňany hovořila východoasijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

„Nemám také rád čínskou společnost. Není totiž poctivá. Mnoho lidí se tady snaží často rychle a nepoctivě vydělat. Spousta věcí tady vyprodukovaných není proto pravých, jsou jen kopiemi. Často nebezpečnými nebo nezdravými. Není to jako v Británii nebo na západě. A také zdejší životní úroveň je nízká, což mi opravdu vadí,“ nepřestává kritizovat He.

A není sám. Jak dokonce napsal před pár dny čínský deník Global Times, podle průzkumů až devět z deseti obyvatel Číny touží po změnách. Šedesát tři procent z dotázaných požaduje především přísnější opatření proti všudypřítomné korupci.

Během jednoho dne se upálili čtyři Tibeťané. Protestují tak proti čínskému útlaku

Číst článek

„Nemyslím si, že ke změnám dojde rychle. Bude to jistě trvat dlouho. I přesto, že budeme mít novou vládu a vedení země, nemyslím si, že to budou lepší,“ pokračuje v kritice mladý He.

Jeho přítelkyně Yang Yang jen přikyvuje. Stejně tak i jeho kamarádi, kteří s námi sedí u večeře. Nikdo z nich nemá více než 25 let, ale to jim nevadí tvrdě soudit a kritizovat.

Přísně střežený sjezd čínských komunistů volí nové vedení země

Číst článek

Jak řekl jeden z předních čínských sociologů, mladí Číňané patří k tzv. generaci rozhněvaných. A nezačne-li si to vláda uvědomovat. Mohou to být právě oni, kteří budou stát v čele demonstrací a požadovat tvrdě reformy.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme