Mladí Turci mají jasno, do budoucna s Erdoganem

V Turecku vrcholí přípravy na volby. V neděli Turci rozhodnou o tom, jak bude vypadat nové složení parlamentu a kam bude jejich země směřovat v příštích čtyřech letech. Turecká spolupracovnice Českého rozhlasu Julie Urbišová se zajímala o to, jak si budoucnost Turecka představují mladí lidé. Zdá se, že dobré vyhlídky je podle nich samotných čekají se současným kurzem nastaveným premiérem Erdoganem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Erdogan na předvolebním shromáždění v Kastamonu

Turecký premiér Erdogan na předvolebním shromáždění v Kastamonu | Zdroj: Reuters
Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Julie Urbišové z předvolebního Turecka

Předvolební dodávky, které jezdí v posledních několika týdnech po tureckých městech a vesnicích, už většině lidem vadí. Hlasité reproduktory vyřvávají předvolební hesla a jména kandidátů a všichni si jen v duchu přejí, aby už bylo po všem.

„Před tím, než se dostal k vládě premiér Erdogan, politici Turecko zadlužili. On nás zachránil. Když jezdí do zahraničí, vždy prosazuje zájmy Turecka. Nikdo jiný to neumí jako on," říká dvaadvacetiletý Mesud, student zdravotnické nástavby.

Školní rok právě v těchto dnech končí a společně se dvěma kamarády si právě hledají letní brigádu. Do práce chtějí nastoupit hned v pondělí po volbách, na které netrpělivě čekají. Všichni tři dají svůj hlas současné vládní Straně spravedlnosti a rozvoje. Netají se tím, že hlavním důvodem je premiér Recep Tayiip Erdogan.

Ferhat, který pochází z venkova, například chválí posun ve zdravotní péči: „Dřív, když přišli lidé do nemocnice s problémem, čekali i několik hodin, teď už to tak není, všechno funguje mnohem lépe.“

Úspěchů současné vlády především v oblasti ekonomiky si všimla Evropa i zbytek světa. Zároveň ale také bedlivě sleduje, jak se v zemi mění postoj k náboženství a varuje před plíživou islamizací.

„My jsme přece všichni muslimové a musíme to také ukazovat cizincům a turistům. Myslím, že bychom jim měli více představit naše pravidla a naučit je jim,“ přesvědčivě k tomuto tématu dodává Ferhat.

Na Antalyjském náměstí to moc nevypadá, že se blíží volby. Prochází se tu desítky turistů a fotografují si sochu Ataturka, zakladatele Turecka. V parku opodál odpočívají skupinky studentek z blízké střední školy. Jednu z nich oslovím a ptám se, koho bude volit. Na tohle téma nechci mluvit, říká stejně jako ostatní dívky. Po několika minutách rozhovoru nakonec všechny odpovídají stejně. I ony podpoří svého premiéra.

Jeho stranu bude podle posledních průzkumů volit 50 procent Turků. Opoziční strany sice podnikají stejně naléhavou volební kampaň, ale zaujmou zřejmě jen své věrné voliče. Svůj hlas dá opozici například pětadadvacetiletý student matematiky Cemilcam. „Často mi kamarádi říkají, podívej, co všechno je lepší, například kde je postavená nová cesta, ano mají pravdu, ale už se nedívají na to, že je mnoho lidí bez práce a s tou ekonomickou situací to taky není tak dobré, jak se říká. Vláda rozprodala, co mohla a lidé se hrozně zadlužují. Někdy přemýšlím i o tom, že bych šel žít do jiné země.“

Julie Urbišová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme