Mladič by měl být do Haagu převezen nejpozději zítra. Ještě se proti tomu odvolá

Tisíce lidí protestovaly v Bosně a Hercegovině proti vydání generála Ratka Mladiče tribunálu OSN pro válečné zločiny. Generálovi stoupenci se sešli v jeho rodném Kalinoviku jihovýchodně od Sarajeva. Mladič by měl být do Haagu převezen nejpozději zítra. Proti rozhodnutí bělehradského soudu se ale ještě dnes odvolá. Důvodem je prý jeho špatný zdravotní stav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladič Demonstrace Bělehrad

Mladič Demonstrace Bělehrad | Zdroj: Reuters

Demonstraci v Kalinoviku neorganizovala vláda bosenských Srbů ani jejich prezident, ale sdružení válečných veteránů. Podle jejich předsedy Pantelije Čurguze nemá nikdo právo soudit generála, který zachránil srbský národ v Bosně před vyhlazením ze strany islamistů a fašistických falang.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý velvyslanec Srbska a Černé Hory v Česku Aleksandar Ilič ve Světě o desáté.

Podle dalších řečníků zůstane Ratko Mladić navždy v paměti národa jako hrdina, který zasáhl v té nejtěžší chvíli. „Vzali jste nám orla, ale hnízdo zůstalo,“ vzkázali Mladičovi stoupenci světu a symbolicky přejmenovali Kalinovik na Mladičevo.

„Ať se dožije soudu“

Zcela jinak se ale na Mladičovo zatčení dívají pozůstalí ze srebrenického masakru, kde generálovy jednotky povraždily na osm tisíc bosenských Muslimů. I z tohoto činu se bude Mladič před soudem zodpovídat.

„Pro nás, matky ze Srebrenice, to není žádná velká zpráva. Mladiče měli zatknout už před šestnácti lety. Ať se Srbsko a celý západní svět stydí, že to trvalo tak dlouho," řekla Radiožurnálu ve Srebrenici prezidentka sdružení Srebrenických matek Hatidža Mehmedovičová, která během masakru v červenci pětadevadesátého roku přišla o celou svou rodinu.

„Mladičovi přeji hodně zdravý a dlouhý život, aby se dočkal vynesení rozsudku. Ne jako Slobodan Miloševič, který zemřel během soudního procesu. Ať má Mladič hodně životní síly."

Jak to bylo...

Bývalý velvyslanec Srbska a Černé Hory v Česku Aleksandar Ilič ale podotkl, že demonstrantů proti zatčení a vydání Mladiče do Haagu nebylo moc. Podle něj se jedná o dvě skupiny lidí.

„Jedna skupina jsou lidé z Bosny, kde byla válka velmi těžká. A v té válce střílely obě strany. To ale Ratka Mladiče nemůže nijak ospravedlnit. Masakr ve Srebrenici je obrovský zločin a pro to neexistuje nic jiného než soud. V Bosně jsou lidé, kteří před tím zavírají oči a myslí jenom na to, jak je Mladič zachránil v té nebo oné bitvě,“ podotkl Ilič.

Druhá skupina lidí pak ví, že Mladič skutečně spáchal zločin, a přeje si, aby byl zatčen. „Jenže ještě před Srebrenicí došlo k masakru Srbů, kdy jich bylo zabito asi 3,5 tisíc. Proto si tito lidé přejí, aby byl v Haagu slyšet celý příběh. Jak to bylo od začátku, kdo začal,“ uzavřel Ilič.

Martin Dorazín, Igor Maňour, Martina Mašková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme