Mladič by mohl být prohlášen za zemřelého

Bývalý velitel armády bosenských Srbů generál Ratko Mladič by mohl být prohlášen za mrtvého. Jeho rodina chce o to soudně požádat. Tribunál pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii klade Mladičovi za vinu masakry bosenských Muslimů v době bosenského konfliktu v devadesátých letech. Od konce války je generál na útěku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehradské ulice | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Osmašedesátiletý Ratko Mladič je nejhledanější osobou obviněnou z válečných zločinů. Jeho rodina je pod neustálým dohledem srbských i zahraničních tajných služeb i srbské policie. Příbuzní to považují za šikanu a chtějí Ratka Mladiče nechat úředně prohlásit za mrtvého.

Argumentují tím, že už sedm let o něm nemají žádné zprávy. Mladič podle nich trpěl nemocemi srdce a žaludku a není proto pravděpodobné, že by bez odborné péče přežil tolik let někde ve sklepích nebo jeskyních.

Spolupráce při nalezení a vydání generála mezinárodnímu soudu OSN je hlavní podmínkou další integrace Srbska do evropských struktur. Bělehradský soud má o žádosti Mladičových příbuzných rozhodnout v příštích dnech.

Martin Dorazín, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme