Mladík propustil držené děti, policie jej zatkla

Drama ve francouzském Besanconu skončilo bez krveprolití. Sedmnáctiletý mladík v tamní školce přes čtyři hodiny zadržoval dvě desítky dětí. Policie s mužem vyjednávala, následně zasáhla a agresora zatkla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté vyvádějí děti, které po čtyřech hodinách zadržování propustil mladík ve školce ve francouzském Besanconu | Foto: AFP

Muž nejprve zadržoval celou třídu včetně učitelky. Asi po dvou hodinách propustil dvanáct dětí. Po úspěšném policejním vyjednávání pak ustoupil, ostatní děti rovněž propustil a vzdal se.

Mladík podle policistů nejednal s jasným motivem a pravděpodobně nechtěl ničeho konkrétního dosáhnout. Nepožadoval žádné výkupné a podle místního starosty prý řekl, že něco chce, ale nijak to neupřesnil. Policisty po několik hodinách dokonce žádal o zbraň, aby se mohl zastřelit. Sám skupinku dětí zadržoval s pomocí dvou šavlí.

Dětem a jejich rodičům byla bezprostředně po incidentu nabídnuta psychologická pomoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profil útočníka rozebral pro Rádio Česko psycholog Martin Hybler

Krátce po incidentu není jasné odkud násilník pochází ani další detaily motivu jeho činu. „Ozbrojen šavlemi takto vtrhnout do školky nesvědčí o psychickém zdraví útočníka,“ řekl Rádiu Česko psycholog Martin Hybler. Svérázná byla zbraň, kterou útočník použil. Šlo o dvě mačety. „Pravděpodobně neměl další zbraně k dispozici, sebral to, co bylo právě po ruce,“ dodal Hybler.

Útočníkovi šlo podle Hyblera zřejmě o to, připoutat na sebe pozornost, upozornit na své utrpení. Podle francouzských médií pachatel trpí depresemi a léčí se na psychiatrii.

Hybler velmi ocenil práci policie. Ta byla od počátku s mladíkem v telefonickém kontaktu a právě vhodná rozmluva s únoscem byla klíčem k úspěhu zásahu.

Zajímání dětí v mateřských školkách je ve Francii výjimečné. Naposledy se tak stalo v roce 1993 v mateřské školce na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine, kde byl v té době starostou dnešní prezident Nicolas Sarkozy. Tehdy ozbrojený a zakuklený muž zajal 21 dětí, požadoval výkupné v přepočtu 66 milionů korun. Policie jej zastřelila a všechny rukojmí bez zranění osvobodila.

Jitka Malá, Markéta Bartošová, Eva Presová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme