Mladou Češku zřejmě čeká v Mexiku soud za obchod s kokainem

Zatčení mladé Češky, podezřelé z distribuce kokainu v metropoli Mexika, potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Mexická prokuratura ji obvinila z nelegálního držení drog, zbraně a falešného průkazu totožnosti Mexika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásilka kokainu odhalená celníky

Zásilka kokainu odhalená celníky | Foto: Celní správa ČR

„Podle získaných informací se jedná o českou občanku ve věku 27 let, narozenou v Praze. V Mexiku se údajně zdržuje už čtyři roky a po většinu této doby bez platného povolení k pobytu. Pracuje zde podle svého tvrzení jako modelka,“ řekl tiskový mluvčí české diplomacie Karel Šroll.

V případě odsouzení zůstane žena nejspíš v Mexiku. Se středoamerickou zemí totiž Česko nemá smlouvu o předávání k výkonu trestu. Pravděpodobnou výši trestu není podle Karla Šrolla zatím možné odhadnout.

Češka u sebe měla při zatčení deset balíčků kokainu, jeden s marihuanou a zbraň. Při zatýkání byla údajně pod vlivem drog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Štěpán Macháček přiblížil, jak velký problém představuje v Mexiku obchod s drogami

Policii i reportérovi deníku Excelsior nesouvisle vysvětlovala, že pistole není její a že vše vysvětlí, až bude moci mluvit přesně a správně. Mexická média už také spekulují, že by mohla být součástí větší drogové organizace.

Čechů pašujících drogy v zahraničí přitom podle statistik přibývá. V roce 2011 bylo ve vězení nebo ve vazbě za pašování, nedovolenou výrobu nebo držení omamných látek 134 Čechů, v roce 2010 pak 119.

Asi nejznámější je případ Emila Novotného, kterého roce 1995 v Thajsku odsoudili k 50 letům vězení za pašování heroinu. Novotného, kterému tehdy bylo 19 let, chytili na letišti v Bangkoku s necelými šesti kilogramy heroinu. Po vydání do České republiky mu ale po odpykání poloviny trestu udělil tehdejší prezident Václav Klaus milost.

Jeden z nejnovějších případů je z loňského prosince. Český pár se v kufru snažil převést do Británie čtyři kila pervitinu a kokainu. Maroši Krištofovi, jako hlavnímu pachateli, vyměřil soud v Newcastlu šest let a spolupachatelce Evě Makunové 4,5 roku.

Mexická vláda zkouší novou taktiku boje proti drogám

Drogová kriminalita dosahuje v Mexiku obrovských rozměrů. Organizované gangy tam fungují jako překupníci mezi producenty v jižní Americe a zákazníky ve Spojených státech. Válka mezi kartely nebo střety kartelů s mexickou bezpečností si vyžádaly 70 tisíc životů jen za posledních šest let.

Vláda nového prezidenta Enriqua Nieta je nicméně přesvědčená, že přišla s novou politikou, která sníží počet obětí drogové války.

„Je ještě příliš brzy na to, abychom mohli svou taktiku prohlásit za vítězství. Tendence tam sledovat můžeme, ale nikdo ještě teď nemůže být překvapený, když počty obětí zase trochu stoupnou, nebo naopak klesnou. Pracujeme ale na tom, aby ty počty neustále klesaly,“ prohlásil mexický ministr vnitra Miguel Chong.

Ke konci roku 2012 evidovaly jednotlivé zastupitelské úřady České republiky 1023 občanů ve vazbě nebo výkonu trestu v zahraničí. Z toho 137 bylo stíháno za drogové delikty. Skutečný počet zadržených Čechů může být ale daleko vyšší. Mnoho z nich totiž ambasádu nekontaktuje.

Drogová politika Mexika, ale i Spojených států se ovšem v poslední době výrazně proměňuje směrem k alespoň nějaké formě legalizace drog. Vlády věří, že tak omezí moc kartelů.

Například ve státech Washington a Colorado schválili koncem loňského roku možnost takzvaného rekreačního užívání marihuany. V Coloradu smí jedinec držet 28 gramů marihuany pro vlastní potřebu a pěstovat doma až šest rostlinek. V Mexiku dnes zase není trestné držet pro vlastní potřebu malé množství prakticky jakékoliv drogy.

Na druhou stranu zemí, kde hrozí za pašování a mnohdy i za přechovávání drog tresty smrti, vůbec není málo. Rozdělit je lze do čtyř skupin.

Jedná se o muslimské země, od těch arabských až po Írán nebo Afghánistán, dále o státy Dálného východu, jako jsou Vietnam, Čína, Singapur či Thajsko, potom Indický subkontinent a Srí Lanka a nakonec Spojené státy, kde za určitých okolností hrozí na federální úrovni také nejpřísnější trest, a Kuba.

Igor Maňour, Štěpán Macháček, Jan Prokeš, Silvie Třeslínová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme