Mladší a Evropan, nastínil kardinál Duka své představy o příštím papeži

Do Říma se sjely špičky katolické církve z celého světa a také přes tisíc novinářů. Ti se pokoušejí zjistit, kdy se v Sixtinské kapli bude volit nový papež a koho kardinálové ze svého středu asi vyberou. Generálních kongregací, tedy příprav konkláve, se účastní i čeští kardinálové Vlk a Duka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk během kongregací před volbou papeže v Římě | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V Římě novináři v současné době pořádají na kardinály takřka hony. Chtějí se dozvědět, o čem kardinálové mluvili na kongregaci.

Někteří kardinálové neřeknou nic, oba čeští kardinálové, Miloslav Vlk a Dominik Duka, byli ke zpravodajovi Českého rozhlasu sdílnější. I když ani oni nemohou kvůli slibu mlčenlivosti mnoho prozradit.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českými kardinály Dukou a Vlkem mluvil v Římě o přípravách na volbu papeže zpravodaj ČRo Martin Dorazín

První den kongregací byl podle Duky spíše formální. Biskupové skládali přísahu a zapisovali se do seznamů. Podle zdrojů z Vatikánu se kardinálové zajímali o problémy vatikánského účetnictví a mezi sebou mluvili také o úniku informací, takzvaném Vatileaks.

„Já nejsem prorok, necháme se překvapit,“ usmívá se kardinál Dominik Duka. Pak ovšem přece jen něco naznačí. „Ne že bych měl problém, že by papež měl jinou barvu pleti a byl z jiného světa, vůbec ne, přesto si tak říkáme, že my Evropané si trochu více rozumíme,“ podotýká Duka.

Podle něj by by církev měl vést mladší člověk. „Církev potřebuje elán, potřebuje odvahu a pravdivost,“ říká.

Jak dlouho budou porady kardinálů trvat, než vyhlásí konkláve, zatím neví, odhaduje nejdříve konec týdne. „Ale nemám vůbec žádnou pravomoc, vůbec žádnou znalost, protože to všechno je svobodné rozhodování většiny,“ dodává.

Miloslav Vlk odhaduje, že kongregace oznámí datum volby nového papeže v příštích dnech.

„Já myslím, že tento týden se rozhodne. Já nevím kdy, protože nevím, kdy budou v sále všichni volitelé,“ říká Vlk.

Kdy by to mohlo být, o tom podle něj nejvíce vědí organizátoři kongregace. „Ti organizátoři to trochu vědí, protože mají dopisy, kdo se omluvil, anebo kdo oznámil, že přijde později. To já nevím,“ konstatuje Vlk.

Martin Dorazín, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme