Mladý cestovatel míří k Antarktidě

Dobýt Jižní pól, takový je cíl výpravy 40letého polského cestovatele a 15letého chlapce, který je tělesně postižený. Tento týden se na ni vydali z Varšavy. Šance na úspěch expedice je poměrně vysoká. Oba její hlavní účastníci spolu už totiž letos na jaře stanuli na pólu severním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antarktida | Foto: havre-port.fr

Spousty sněhu, ledové hory, vítr a 40 stupňů pod nulou. V takových podmínkách stráví letošní Vánoce polský polárník Marek Kamiński a 15letý Janek Mela. První z nich má za sebou už několik polárních výprav. Janek jede do ledové pustiny teprve podruhé. Díky doprovodu zkušených polárníků se mu snad splní jeho sen.

Stanout na obou zemských točnách. Sám by se tam vydat nemohl. Je tělesně postižený. Před dvěma lety v důsledku úrazu elektrickým proudem ztratil jednu nohu a ruku. Expedice se může účastnit díky tomu, že dostal od jedné skandinávské firmy moderní protézy.

Na jaře už s nimi došel v rámci polské polární výpravy na severní pól. Janek Mela si je vědom toho, že jeho čin neměl jen význam pro něj, když dosáhl něčeho, v co ani nedoufal. Podle něj i ostatní tělesně postižení musejí doufat, že si mohou splnit své sny. "Každý má nějaký svůj pól. V životě je nejdůležitější mít nějaký cíl. Nemusí to být velké výpravy. Mohou to být drobné krůčky. Jde jen o to, aby to byly kroky kupředu." To jsou slova mladého dobrodruha.

Marek Kamiňski a Janek Mela se na výpravu připravovali několik měsíců. Prakticky od jara, kdy se vrátili ze severního pólu. Trénovali v bazénu, v komoře pro kryoterapii a na písečných dunách, které se podobají sněhovým závějím.

V Antarktidě ale Janek nezanedbá ani školní povinnosti. Jeho průvodci se s ním budou učit. I tak ale bude mít po návratu do Evropy hodně co dohánět. Pokud se výpravě podaří severního pólu dosáhnout, bude 15letý Jan Mela nejmladším dobyvatelem obou světových pólů v jednom roce a zároveň prvním člověkem s tělesným postižením, který stane na obou zemských točnách.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme