Mladý Ježíš zřejmě vypadal jako dívka

Italská policie dala křesťanům zajímavý vánoční dárek: pravděpodobný portrét mladého Ježíše Nazaretského. Vychází z něj, že jako "náctiletý" měl prý Ježíš výrazně ženské rysy. Portrét zpracoval počítač, který policie používá k vytváření portrétů zločinců po několika letech. Jako předloha pro tento digitální portrét posloužilo slavné Turínské plátno, v němž jsou podle věřících otištěny stopy obrysů postavy ukřižovaného Krista, včetně jeho obličeje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panna Maria s Ježíškem

Panna Maria s Ježíškem | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Výsledek? Krom ženského vzezření měl Ježíš jako 12letý pravděpodobně "veselý výraz" a lehce zvlněné vlasy. Podobizna mladého Ježíše prý připomíná obrazy malíře Albrechta Dürera a pravděpodobně by se líbil i Tizianovi.

Stále ale přetrvávají pochybnosti o pravosti samotného turínského plátna. Miliony křesťanů věří, že je pravé, vědecké analýzy to však v posledních desetiletích zpochybňovaly. Jedna expertíza v roce 1988 dokonce naznačila, že sukno pochází až ze středověku. Naopak izraelští mikrobiologové došli k závěru, že jeho nitě pocházejí "téměř určitě" z doby Ježíšova života. Našli na něm totiž pyl rostlin, které se tehdy vyskytovaly jen na Blízkém východě.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme