Mladý Ježíš zřejmě vypadal jako dívka

Italská policie dala křesťanům zajímavý vánoční dárek: pravděpodobný portrét mladého Ježíše Nazaretského. Vychází z něj, že jako "náctiletý" měl prý Ježíš výrazně ženské rysy. Portrét zpracoval počítač, který policie používá k vytváření portrétů zločinců po několika letech. Jako předloha pro tento digitální portrét posloužilo slavné Turínské plátno, v němž jsou podle věřících otištěny stopy obrysů postavy ukřižovaného Krista, včetně jeho obličeje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panna Maria s Ježíškem | Foto: Pavel Novák

Výsledek? Krom ženského vzezření měl Ježíš jako 12letý pravděpodobně "veselý výraz" a lehce zvlněné vlasy. Podobizna mladého Ježíše prý připomíná obrazy malíře Albrechta Dürera a pravděpodobně by se líbil i Tizianovi.

Stále ale přetrvávají pochybnosti o pravosti samotného turínského plátna. Miliony křesťanů věří, že je pravé, vědecké analýzy to však v posledních desetiletích zpochybňovaly. Jedna expertíza v roce 1988 dokonce naznačila, že sukno pochází až ze středověku. Naopak izraelští mikrobiologové došli k závěru, že jeho nitě pocházejí "téměř určitě" z doby Ježíšova života. Našli na něm totiž pyl rostlin, které se tehdy vyskytovaly jen na Blízkém východě.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme