Mladý muslim byl po čtyřech letech propuštěn z Guantánama

Velkou pozornost vzbudil v Německu případ 24letého muže, který se včera po čtyřech a půl letech strávených ve věznici na Guantánamu vrátil zpátky domů. Televize ARD přitom tvrdí, že Murat Kurnaz se mohl na svobodě ocitnout mnohem dřív. Proti ale údajně byla vláda kancléře Schrödera, podle které mladík pro Německo představoval bezpečnostní riziko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Murat Kurnaz, rodák z Brém, se ještě jako teenager stal ortodoxním muslimem a v říjnu 2001 odletěl do Pákistánu. Podle právního zástupce rodiny chtěl studovat islám, podle jiných výpovědí se hodlal zapojit do svaté války proti Spojeným státům.

Pákistánské úřady ho zadržely a předaly Američanům. Ti Kurnazovi dali visačku "nepřátelský bojovník s možnými vazbami na Al-Káidu" a poslali ho do věznice na základnu Guantánamo.

Už v říjnu 2002 hodlali Američané mladíka kvůli chybějícím důkazům propustit. Taky němečtí zpravodajci po návštěvě obávaného vězení usoudili, že mladík není teroristou a že se jen ocitnul v nesprávný čas na nesprávném místě.

Ani Německo ani Turecko, jehož je Kurnaz občanem, ale o Muratův návrat neprojevily zájem. Situace se změnila až po nástupu vlády kancléřky Merkelové a včera tak mladý muslim vstoupil po pěti letech znovu na německou půdu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme