Mladý Palestinec se chtěl naučit hrát na kytaru. Sen si plní v uprchlickém centru na ostrově Samos

Bez peněz, ale s velkým talentem. Mladý palestinský uprchlík se po několikatýdenním putování dostal na řecký ostrov Samos. V tamním uprchlickém centru si začal plnit sen a učí se hrát na kytaru. Pomáhají mu při tom dobrovolníci ve společenském centru.

Reportáž Sámos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladý palestinský uprchlík se po několikatýdenním putování dostal na řecký ostrov Sámos. V tamním uprchlickém centru si začal plnit sen a učí se hrát na kytaru | Foto: Robert Mikoláš | Zdroj: Český rozhlas

Desítka hudebníků ve věku od 12 do 50 let si rozebírá přinesené kytary. Ti zkušenější je hned ladí, začátečníci pak vyčkávají na pokyny jedné z celkem tří učitelek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bez peněz, ale se spoustou talentu. Palestinec našel zálibu ve hře na kytaru, učí se na ni v uprchlickém centru. Na místě natáčel zpravodaj Robert Mikoláš

Každý den se scházejí v jedné z učeben společenského centra Alfa ve městě Samos, vždy na dvě hodiny. Převažují tu Syřané, největší pozornost ale od první minuty upoutává teprve sedmnáctiletý Palestinec Muhammad.

Právě tento kluk s krátkými napomádovanými vlasy totiž srší úsměvy a vtípky, rád si dobírá i ostatní, ale ve chvíli, kdy jeho prsty začnou doslova klouzat po strunách, tak všichni ztichnou a jen poslouchají.

Hudba do nich vlila novou energii

Při hraní se prý cítí jako znovuzrozený a zároveň prostřednictvím kytary vyjadřuje veškerý smutek, který cítí. Své rodiče zanechal v pásmu Gazy, neviděl tam však žádnou budoucnost.

Breakdance i jazykové kurzy. Už půl roku na řeckém ostrově Sámos funguje centrum pro uprchlíky

Číst článek

Jak se mi svěřuje, žádné konkrétní plány do budoucna nemá, ale hraní ho uchvátilo natolik, že by se jím rád živil. A podle jeho učitelky má skutečně talent, vždyť kytaru držel poprvé v životě právě tady, na Sámu, a to před pouhými dvěma měsíci.

Hru na kytaru v centru Alfa vyučuje dívka ze Saúdské Arábie s černými rozpuštěnými vlasy. A jak mi prozrazuje, hned od počátku sledovala u všech uprchlíků, kteří vzali do ruky nějaký hudební nástroj a začali hrát nebo to jen zkoušet, velikou změnu.

Hudba do nich vlila zcela novou energii a všechny starosti, napětí i zlé zkušenosti, to vše z nich rázem opadlo. Navíc, jak dodává, se většina učí velmi rychle. Nejzářnějším důkazem je ale Muhammad.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme