Mlha brání v návratu Václava Havla do vlasti

Exprezident Václav Havel se zatím kvůli mlze nemohl vrátit z Indie zpět do Česka. Přerušit návštěvu Dillí, kde převzal v pondělí Mírovou cenu Mahátmy Gándhího, Havla přinutily dýchací potíže. Odcestovat zpátky do České republiky měl už v úterý večer, jeho plány ale zkomplikovalo nepříznivé počasí v Indii, kvůli němuž letadlo nemohlo odstartovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel v Indii | Zdroj: ČTK

Přerušení exprezidentovy asijské cesty je podle jeho kanceláře preventivním zdravotním opatřením. Po návratu do Prahy by měl Havel podstoupit lékařská vyšetření. Havel chtěl s manželkou Dagmar strávit v jihovýchodní Asii více než tři týdny.

Jak Radiožurnálu řekl Martin Vidlák z kanceláře bývalého prezidenta, rozhodl se Havlův ošetřující lékař neriskovat v pokračování asijské cesty. "Na radu doprovázejícího lékaře se manželé Havlovi vzhledem k dýchacím potížím rozhodli pro návrat z plánované asijské cesty již po ukončení návštěvy Indie," uvedl Vidlák.

Havel nebyl hospitalizován, přerušení cesty je podle Vidláka spíše preventivní, aby se zdraví bývalého prezidenta dál nezhoršovalo. "Jde o rozhodnutí preventivního charakteru, nikoliv o akutní stav. O dalším postupu rozhodne v Praze ošetřující lékař," dodal.

Do Indie přijel Havel v neděli a s manželkou Dagmar chtěl cestovat po jihovýchodní Asii více než tři týdny, během nichž měli v plánu navštívit také Thajsko a Tchaj-wan. Včera v Dillí převzal Mírovou cenu Mahátmy Gándhího.

Na Havlově zdravotním stavu se podepsalo věznění, při kterém prodělal neléčený zápal plic, a také silné kouření. Podle lékařů u něj dominuje léta chronická bronchitida, a po odstranění části pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru v roce 1996 má často potíže s její nevzdušností.

Škodí mu také prudké střídání teplot, klimatizace nebo suchý vzduch v letadle. Své cesty do zahraničí musel ze zdravotních důvodů několikrát přerušit i v prezidentské funkci.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme