Mluvčí Alžběty II. dementoval, že by královna podpořila setrvání Británie v EU

Britská panovnice Alžběta II. v projevu během státního banketu v Berlíně varovala před nebezpečím rozdělení Evropy. Ostrovní tisk si to vyložil tak, že se královna vyslovila proti případnému vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Buckinghamský palác ovšem tuto interpretaci popřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. a německý prezident Joachim Gauck před zahájením státního banketu v Berlíně | Zdroj: Reuters

Alžběta II. před zraky horlivě přikyvující kancléřky Angely Merkelové a spolkového prezidenta Joachima Gaucka zdůraznila roli Británie při tvarování Evropy.

Královna také vyzdvihla nezvratné britsko-německé přátelství, které se datuje od konce druhé světové války.

Slova panovnice, která zachovává přísnou politickou neutralitu, pochopila řada londýnských médií coby obhajobu britského setrvání v Evropské unii. Obyvatelé Spojeného království o něm mají rozhodnout do konce roku 2017 v referendu.

Buckinghamský palác ale popřel, že by se slova Jejího Veličenstva týkala této události. Královnin proslov, připravený některým z jejích poradců, podle ostrovních médií podléhal schválení britské vlády.

Britská královna Alžběta II. během státního banketu v Berlíně varovala před nebezpečím rozdělení Evropy | Foto: Reuters

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme