Heinz Roth investory připravil o tři miliardy eur, ale souzen nebude. Důvodem je špatný zdravotní stav

Údajný strůjce podvodu na investorech, který německá média označují za jeden z největších v poválečných dějinách země, nebude kvůli špatnému zdravotnímu stavu souzen. Firma P&R, kterou založil 76letý Heinz Roth, podle agentury DPA připravila desítky tisíc investorů až o tři miliardy eur (76,8 miliardy korun). O tom, že se proces s Rothem konat nebude, rozhodl zemský soud v Mnichově, který zároveň nařídil propustit muže z vazby.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O tom, že se proces s Rothem konat nebude, rozhodl zemský soud v Mnichově. | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Firma P&R prodala 54 tisícům investorů, mezi jinými prý i z Česka, 1,6 milionu nákladních kontejnerů a následně je z jejich pověření pronajímala. Firma tvrdila, že pronájem a později i zpětný odkup kontejnerů, který investorům slíbila, budou vysoce výnosné. Nicméně se ukázalo, že téměř dvě třetiny ze 1,6 milionu údajně pronajatých kontejnerů vůbec neexistovaly.

Zákazníci investovali do P&R 3,5 miliardy eur. Škody, jaké kvůli podvodu utrpěli, se pohybují mezi 2,5 miliardami a třemi miliardami eur.

Pojišťovny loni odhalily podvody za miliardu. Investují do systémů i vzdělávání zaměstnanců

Číst článek

Roth byl ve vyšetřovací vazbě od loňského roku. Státního zastupitelství ho obvinilo kvůli podezření z podvodů jen v malé části případů a jím způsobené škody vyčíslilo na 18 milionů eur. Hodnota Rothova majetku, který zabavil insolvenční správce, se odhaduje na 12 až 13 milionů eur.

Dvě další klíčové postavy tohoto skandálu už nežijí. Dlouhodobý jednatel P&R zemřel v roce 2016, jeho nástupce pak o dva roky později krátce po bankrotu firmy.

Agentura DPA uvádí, že nic nenasvědčuje tomu, že by společnost P&R byla už od začátku naplánovaná jako podvodná firma. Od poloviny 70. let minulého století až do uplynulého desetiletí podnikala seriózně. V případu kromě Rotha a dvou zemřelých jednatelů figurují ještě další obvinění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme