Mnichov tepe bojem proti globalizaci

I druhý den 38. bezpečnostní konference v Mnichově provázejí srážky odpůrců globalizace s policisty. Mnichovské úřady ve snaze zajistit hladký průběh akce zakázalo jakékoliv demonstrace, antiglobalisté si ale dvě při dnešních střetech vymohly. Kandidát na úřad kancléře Edmund Stoiber přímo na konferenci slíbil, že Německo bude intenzivně zbrojit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zásah proti demonstrantům | Foto: ČTK/AP

Mnichovskou mezinárodní konferenci o bezpečnosti provázejí protesty tisíců demonstrantů. Policie se k nim zprvu zachovala velmi ostře, později však musela ustoupit. V Mnichově nakonec zvítězili odpůrci globalizace. Nejprve jen vlastními těly prorazily policejní kordony a pak v počtu asi 10 tisíc obsadili jednu z hlavních ulic města. Po devadesáti minutách ale klidně pozice opustili, když jim policie povolila konání dvou dalších předtím zakázaných mítinků. Proto se také část policie stáhla. Několik desítek demonstrantů bylo však zatčeno. Kromě stovek rozbitých lahví a jedné vyvrácené pouliční lampy se vše obešlo zatím bez vážnějších incidentů. Večer ale může dojít k výstřelkům některých opilců a chiligánů, kteří se ze zvyku přidali k demonstrujícím.Protestují proti tomu, co označují za válečnickou politiku Severoatlantické aliance, proti válce v Afghánistánu a vykořisťování rozvojových zemí. K násilí zatím nedošlo, rozruch nicméně vyvolala skupinka mladých lidí, kteří se na protest proti Severoatlantické alianci svlékli do naha. Policie proti demonstrantům postupuje nekompromisně, nejméně 200 lidí už zadržela.

Německo bude intenzivně zbrojit. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově to slíbil kandidát na úřad kancléře Edmund Stoiber. Podle bavorského ministerského předsedy existují velký technologický rozdíl mezi Evropou a Spojeným státy. Náš kontinent potřebuje Ameriku ale musí být připraven na to, že Spojené státy mohou přehodnotit své priority. Tady vidí Stoiber roli pro svou zemi. Německo se nemůže zříci svého úkolu v bezpečnostní politice na světě, prohlásil Stoiber, který chce zásadně zvýšit vojenský rozpočet Spolkové republiky, budovat v Německu národní gardu, ale také rozšířit Severoatlantickou alianci - jak řekl - v zájmu bezpečnosti a stability v Evropě. Přední politici z celého světa, kteří se konference účastní, diskutují především o boji proti terorismu a o schopnosti NATO čelit novým bezpečnostním hrozbám. Náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz se vyslovil pro začlenění dalších států střední a východní Evropy do NATO. Požaduje také prohloubení vztahů mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme