Mnohatisícová demonstrace proti neonacismu v Německu

Přes 20.000 lidí demonstrovalo dnes v západoněmeckém Dortmundu proti xenofobii a krajně pravicovému násilí. Účastníci tak pod heslem "Cizinci jsou přátelé" protestovali proti očekávané demonstraci neonacistů, která se má v Dortmundu konat dnes odpoledne. "Toto shromáždění by se mělo stát signálem k povstání rozumných lidí v naší zemi," řekl na shromáždění předseda zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska Wolfgang Clement.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parafrázoval tak nedávnou výzvu kancléře Gerharda Schrödera, aby 'mlčící většina' slušných Němců přerušila mlčení a dala najevo odpor k násilí skinů a jiných přívrženců krajní pravice. "Hnědé přízraky z naší minulosti musejí být z naší země vypuzeny," zdůraznil Clemens. Protestní demonstraci svolaly občanské iniciativy, politické strany, školské svazy a sportovní kluby. Požadavky na odstranění pravicového násilí proti obyvatelům jiného původu nabyly v poslední době značně na aktuálnosti. Červencový bombový útok v Düsseldorfu, kde bylo zraněno deset židovských přistěhovalců z východoevropských zemí, zůstává stále neobjasněný, a během léta zahynuli při jiných xenofobních útocích tři lidé. Policie nevylučuje možné střety s ohlášenou demonstrací krajní pravice, bude se však snažit jakékoli násilnosti mezi oběma tábory znemožnit.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme