Mnohatisícová demonstrace proti neonacismu v Německu

Přes 20.000 lidí demonstrovalo dnes v západoněmeckém Dortmundu proti xenofobii a krajně pravicovému násilí. Účastníci tak pod heslem "Cizinci jsou přátelé" protestovali proti očekávané demonstraci neonacistů, která se má v Dortmundu konat dnes odpoledne. "Toto shromáždění by se mělo stát signálem k povstání rozumných lidí v naší zemi," řekl na shromáždění předseda zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska Wolfgang Clement.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parafrázoval tak nedávnou výzvu kancléře Gerharda Schrödera, aby 'mlčící většina' slušných Němců přerušila mlčení a dala najevo odpor k násilí skinů a jiných přívrženců krajní pravice. "Hnědé přízraky z naší minulosti musejí být z naší země vypuzeny," zdůraznil Clemens. Protestní demonstraci svolaly občanské iniciativy, politické strany, školské svazy a sportovní kluby. Požadavky na odstranění pravicového násilí proti obyvatelům jiného původu nabyly v poslední době značně na aktuálnosti. Červencový bombový útok v Düsseldorfu, kde bylo zraněno deset židovských přistěhovalců z východoevropských zemí, zůstává stále neobjasněný, a během léta zahynuli při jiných xenofobních útocích tři lidé. Policie nevylučuje možné střety s ohlášenou demonstrací krajní pravice, bude se však snažit jakékoli násilnosti mezi oběma tábory znemožnit.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme