Mnohé lodě kvůli radiaci nevplouvají do některých japonských přístavů

Japonsko by mohlo mít obrovské problémy se zásobováním, tedy pokud na japonských ostrovech zkolabuje lodní doprava. Některé lodní společnosti se bojí úniku radioaktivity z jaderné elektrárny Fukušima a zastavily proto svoje dodávky do japonských přístavů. To by mohlo zpomalit rekonstrukci oblastí zasažených katastrofálním zemětřesením a vlnou tsunami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejnerová loď | Foto: Comstock Images

V moři při východním pobřeží Japonska byla naměřena zvýšená koncentrace radioaktivních prvků. V reakci na to některé německé lodní společnosti zastavily plavby do přístavů na východě země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O japonské ekonomice mluvil na Radiožurnálu Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Drtivá většina japonských přístavů zemětřesení přestála bez problémů. Normálně v provozu je i největší japonský přístav v Tokiu.

Japonská ekonomika se ale stále z ničivého zemětřesení vzpamatovává. Zastavení zásobování po moři by proto tamnímu hospodářství zasadilo tvrdou ránu.

Zdaleka ne ve všech japonských továrnách se podařilo po zemětřesení obnovit výrobu. Například největší automobilka světa Toyota ještě nevyrábí v drtivé většině svých továren na území Japonska. Úplně zavřené jsou továrny společností Honda a Sužuji. Naopak Nissan už vyrábí ve všech svých japonských podnicích.

Ondřej Houska, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme