Mnoho Egypťanů přestává věřit, že bude Mubarak odsouzen
V Káhiře má dnes pokračovat soud s bývalým egyptským prezidentem Husním Mubarakem. A to v době, kdy se čím dál častěji objevují zprávy o zvažované prohibici nebo že radikální islamisté ze strany An-Núr plánují zalít pyramidy voskem jako pohanské modly. Nebo včerejší rozhodnutí soudu, který zrušil zákaz nošení šátků u moderátorek státní televize.
Soud s Mubarakem Egypťany sice stále zajímá, ale zájem už není tak velký, jako byl na začátku. Hodně lidí totiž začíná pochybovat o tom, že bude Mubarak vůbec odsouzen. Jeho 4 významní advokáti tvrdí, že dokážou jeho nevinu.
Mubarak je souzen kvůli spoluúčasti na smrti stovek demonstrantů. V Egyptě se ale vůbec nemluví o tom, že by podobný proces měl postihnout i současné generály, protože armáda v minulých týdnech dál zasahovala proti demonstrantům na náměstí Tahrír.
Využívají toho pouze obhájci Mubaraka, kteří tvrdí, že právě toto byl měl být také jeden z důkazů neviny Mubaraka, protože poukazují na to, že zabíjení protivládních demonstrantů pokračuje přesto, že je Mubarak ve vězení.
V Egyptě se mezitím skupinky radikálů snaží posílit islámské právo. Například představitelé islámské salafistické strany An-Núr, kteří jsou ještě radikálnější než Muslimské bratrstvo. „Poslední událost, která se stala, je v jednom přístavním městě, kde zakázali holičům holit muže - všichni muži prý musí nosit vousy,“ upřesnila spolupracovnice ČRo v Egyptě Anna Janků.
Upozorňuje ale na to, že to ale nedá brát vážně. „Uprostřed samé salafistické strany je mládež a silná skupina, kteří tyto výroky naprosto odmítají,“ poznamenala Janků. Právě salafisté, tedy radikální stoupenci islámu, v minulosti vyprovokovali řadu střetů s křesťanskou menšinou. Ta má obavy o budoucnost i teď, ale zřejmě počká, jak bude v reálu fungovat nový parlament.