Mnoho mladých Nepálců má velký sen, stát se válečným Gurkhou

Nepálští muži vidí dlouhodobě ve službě v gurkhských jednotkách šanci na lepší život a projít výběrem se bere v Nepálu jako něco nesmírně prestižního. Vesnice, odkud pochází většina vojáků, zdevastovalo ničivé zemětřesení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Gurkhů

Muzeum Gurkhů | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

O Nepálu v posledních týdnech slýcháme hlavně v souvislosti se zemětřeseními a humanitární pomocí, kterou mimo jiné organizuje i Český rozhlas. V záplavě zpráv o neštěstích ale mnohdy zanikne, čím je tato šestadvacetimilionová země tak zajímavá, že do ní každoročně proudí statisíce turistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

I přes ničivé zemětřesení žije v Nepálu tradice Gurkhů, říká Zdeněk Novák

Cestovní ruch dnes patří mezi největší zdroje obživy pro tuto zemi pod Himálajem. Právě nejvyšší pohoří světa přitom láká velkou část z asi osmi set tisíc turistů, kteří v posledních letech každoročně Nepál navštíví.

A není divu - na jeho území je celkem osm z deseti nejvyšších hor světa, včetně té nejvyšší - Mount Everestu až po Annapurnu.

Nepálu můžete pomoci i prostřednictvím Českého rozhlasu. Pošlete libovolnou částku na účet "Nadačního fondu Českého rozhlasu" - 200 99 99 200/0300, nebo pomocí dárcovské sms ve tvaru: DMS mezera PRONEPAL na číslo: 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč, obdarovaný obdrží 28,50 Kč. Více informací na www.darcovskasms.cz

Do země ale láká i svébytná kultura. Ta pod Himálajem po staletí kvetla v několika hinduistických a buddhistických knížectvích, která se během 18. století v krvavých bojích sjednotila do Nepálského království.

Páteří královské armády tehdy byli obávaní válečníci se zahnutými meči - Gurkhové. Na začátku 19. století dokonce dokázali porazit Brity v sousední Indii a od té doby bojují i v britské armádě.

A o službu mají Nepálci obrovský zájem, jak před časem zjistil náš zpravodaj Jaromír Marek:

Stát se Gurkhou a sloužit v zahraniční armádě je snem každého mladého Nepálce. Ne snad proto, že by byli tak bojechtiví, ale proto, že v chudé zemi je vojenská služba jedním z nejvýhodnějších zdrojů obživy.

Gurkha Thakur Rana | Foto: Jaromír Marek

"Pro mladé lidi tady není práce. Buď mohou odejít za prací do ciziny, nebo pokud mají štěstí, vstoupit do britské nebo indické armády. Ne, že by po tom zvlášť toužili, ale je to práce. Pokud je nezabijí, mohou docela dobře žít," říká Thakur, jeden z vysloužilých Gurkhů.

Ti ve službě britských veličenstev bojovali - a umírali například v obou světových válkách, na Falklandech i v Afghánistánu.

Zemětřesení vrhlo Nepál o desítky let zpět. Školy jsou zničené, na obnovu chybí peníze

Číst článek

Jenže krvavé boje se ale nevyhnuly ani samotnému Nepálu a to ani sporům o královský trůn. Vrcholem byl masakr před 14 lety, kdy korunní princ nechal povraždit členy královské rodiny.

Masakr tehdy otřásl aurou mnohými zbožšťované královské rodiny. Mimo jiné i díky tomu ještě více zesílily protimonarchistické tendence trvající už několik let. Nakonec se země v roce 2008 stala republikou.

mkp, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme