Mnoho obětí sebevražedného útoku v Jeruzalémě

Palestinský atentátník odpálil nálož v autobuse v západním Jeruzalémě. Policie hlásí 11 mrtvých a více než 40 zraněných. K atentátu se odpoledne přihlásil Kásam - ozbrojená složka palestinské radikální organizace Hamas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atentát na autobus | Zdroj: ČTK

Izraelská televize uvedla, že atentátu došlo v 7:15 místního času v autobusové lince 20 v jeruzalémské čtvrti Kiriat Menachem. Mezi oběťmi jsou rovněž ženy a děti, které cestovaly do školy. Ranění byli převezeni do blízké nemocnice a několik z nich je ve vážném stavu.

Atentátník byl identifikován jako Naíl Azmi abú Hilajl z Kásamu. Agentura AFP informovala, že Izraelci u Hebronu zatkli jeho bratra a bratrance. Podle rodičů se před pěti lety přestěhoval do Betléma a nebyl členem žádné radikální skupiny.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí po atentátu vyloučil jakákoli diskusi o mírovém plánu, který pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu vypracovaly USA, Evropská unie, Rusko a OSN, je v této chvíli vyloučena.

Americký prezident George Bush během pražského summitu NATO vyjádřil nad atentátem své hluboké znepokojení. "Budeme nadále usilovat o mír na Blízkém východě a spolupracovat s těmi, kteří s námi sdílejí názor, že budoucnost je ve dvou nezávislých státech - Izraele a Palestiny," řekl Bush.

Starosta Jeruzaléma připsal odpovědnost za útok palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi a jeho nečinnosti vůči teroristům. Mluvčí izraelského premiéra uvedl, že Ariel Šaron jedná s ministrem obrany Šaulem Mofazem o odvetě.

Milan Kopp, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme