Mnoho Řeků nepůjde k volbám. Jsou moc drahé

Řecko se chystá na další, v pořadí už druhé předčasné volby. Přestože Řeky osud země dost zajímá, hodně jich k volbám nepůjde. A to z prostého důvodu: přišly by je příliš draho.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecké parlamentní volby proběhnou v neděli 17. června

Řecké parlamentní volby proběhnou v neděli 17. června | Zdroj: Reuters

V athénských ulicích je rušno. Athény, stejně jako každé velké město, přitahuje lidi ze všech koutů Řecka. Málokdo má ale v Athénách trvalé bydliště. Stejně jako osmadvacetiletá Smaragdi, která pochází z Kréty a v Athénách pracuje jako servírka.

„K volbám nepůjdu. Nemůžu jít volit, protože je to hodně drahé. Trajekt tam a zpátky, což je nejlevnější způsob, jak se dostat domů, stojí 70 eur. A to si dovolit nemůžu,“ tvrdí.

Kostas Tsivos je novinář a vysokoškolský učitel, který se na pražské Karlově univerzitě zabývá moderními řeckými dějinami:

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč někteří Řekové nepůjdou volit, zjišťoval zvláštní zpravodaj Pavel Polák

„V Řecku je, když je velký lokální patriotismus. Takže těžko ty lidi, i když každý druhý Řek bydlí v Athénách, hlásí si trvalé bydliště tam, kde se narodil. A když jsou volby, musí odjet z měst, kde pracuje, a vrátit se do těch dědin, odkud původně odchází.“

Volí se zkrátka v místě trvalého bydliště, které si Řekové moc nemění. Což znamená, že během voleb se musí hodně cestovat. Dneska hodně Řeků volit nepojede. Ze stejného důvodu, který řekla Smaragdi. Je to drahé.

„Ještě do doby, kdy vypukla tato krize, přispěly velké strany svým voličům tím, že jim platily cestovné. Nejenom Řekům v Řecku, ale i lidem, kteří měli hlasovací právo a bydleli v zahraničí,“ vysvětluje Tsivos.

S tím je ale definitivní konec, protože politické strany, stejně jako zadlužené Řecko, už nemají peníze na rozdávání.

Smaragdi si nepřeje, aby se v Řecku volilo potřetí. Pro všechny případy si ale v červenci, až pojede domů, nechá oficiálně změnit volební okrsek. Aby to příště neměla do volební místnosti tak daleko a mohla si volby dovolit i finančně.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme