Mnozí Američané už volí svého prezidenta

Do prezidentských voleb ve Spojených státech sice zbývají ještě více než dva týdny, mnozí Američané už ale svůj hlas odevzdali. Několik milionů občanů totiž využívá možnosti volit různými formami v předstihu. Těsný náskok před svým vyzyvatelem Johnem Kerrym si stále udržuje úřadující prezident George Bush, a to poměrem hlasů 46 ku 44. O víkendu se otevřely volební místnosti také ve státě Nové Mexiko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Kerry a George Bush | Foto: AFP

Ve volební místnosti u rodeové arény v Santa Fe odvolilo v sobotu 700 lidí a většina se přiznala, že volí Johna Kerryho. David Jackson nám řekl, že volby v předstihu jsou o mnoho snazší a když odvolí, má čas na jiné věci.

V nedalekém Albuquerque je boj podle zjištění Českého rozhlasu vyrovnanější a před 12 zdejšími volebních místnostmi se podle předsedy jedné z volebních komisí tvořily fronty. Na dotykových obrazovkách v první den odvolilo 3000 lidí a očekávají tam nadprůměrnou volební účast.

Do kampaně se už zapojily i manželky

Manželky amerických prezidentských kandidátů si vykasaly rukávy a zapojily se do předvolebního boje manželů. Po vzoru svých mužů útočí na první dámy svých protějšků. Na jedné straně stojí Laura Bushová a Lynn Cheneyová, na druhé Tereza Heinz Kerryová a Elizabeth Edwardsová. Na předvolebním shromáždění manželky kandidáta na viceprezidenta Johna Edwardse byl Novém Mexiku zpravodaj ČRo Miroslav Konvalina.

Ze čtveřice manželek kandidátů na prezidenta a viceprezidenta působí Elizabeth Edwardsová nejmateřštěji a tady v Santa Fe se jí příznivci demokratů nemohli dočkat. Manželka Johna Edwardse před zdejšími farmáři, hispánci a indiány ihned zaútočila na manželku George Bushe Lauru a obvinila ji z toho, že nemá žádný plán pro americké ženy. Ty volily v posledních volbách Alla Gorea, ale je jim sympatičtější George Bush.

Elizabeth Edwardsová vyzvala ženy, aby šly volit v předstihu; zejména svobodné matky často argumentují, že na volby nemají čas.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme