Mnozí mladiství v Německu nemají podle výzkumu rádi cizince

Každý sedmý německý mladistvý zastává nepřátelský postoj vůči cizincům. To je jeden ze závěrů studie s názvem "Nezletilí coby pachatelé a oběti násilí." Po krveprolití ve Winnendenu z minulého týdne vzbudil reprezentativní výzkum kriminologů značnou pozornost. Získané poznatky jsou o něco optimističtější, než se všeobecně myslelo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

Na jeden fenomén ovšem odborníci z Kriminologického výzkumného ústavu v Hannoveru hledí s velkými obavami. Více než 14 procent z 53.000 oslovených školáků uvedlo, že zastává velmi nepřátelský postoj vůči cizincům. 5 procent chlapců pak doznalo, že jsou členy krajně-pravicových seskupení. Podle kriminologa Christiana Pfeiffera přitom rozhodně neplatí, že by se jednalo o specificky východoněmecký problém.

"I na západě máme okresy, kde 9,3 procenta mladíků přiznalo členství v krajně-pravicovém sdružení. Samozřejmě na východě je to místy až 12 procent. Na druhou stranu ovšem máme i okresy a to jak na západě, tak i na východě, kde se extremisté vůbec nevyskytují," poznamenává profesor Pfeiffer. Podle něj se zvlášť agresivní jedinci rekrutují ze skupiny, kterou uznávaný vědec pojmenoval "mladí machové."

"Ty údaje mě vyděsily. Je to důvod pro to, abychom i my, politici, zintenzivnili své úsilí. Je to ale především otázka občanské společnosti, která by proti extremismu měla bojovat tím, že se postará o volný čas mladistvých," okomentoval statistiku spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble.

Toho ale spolu s experty potěšilo hned několik poznatků studie provedené v 61 namátkově vybraných německých okresech. Ukázalo se třeba, že výrazně klesá násilí v rodinách, které chování mladistvých do značné míry ovlivňuje. Stejně tak se snížilo i všeobecné přijímání fenoménu násilí mezi nezletilými Němci.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Hošek vypráví o výkumu nazvaném Nezletilí coby pachatelé a oběti násilí

"Velká pochvala patří v tomto směru školám. Podstatně se zlepšilo to, že se mladiství už nekoukají jinam, když je někdo týrán. S tím jednoznačně souvisí i zjištění, že ve srovnání s rokem 1997 klesl počet násilných útoků na školách, ke kterým musel být přivolán lékař, o 30 procent. Situace je tedy jiná, než se nám občas může zdát ze zpravodajství médií," zaryl si do novinářů Christian Pfeiffer.

Ten hodnotí jednoznačně pozitivně taky stoupající ochotu mladistvých oznamovat trestnou činnost, což nebývalo hlavně na jihu Německa vždy pravidlem. Pfeiffer to mimo jiné dává do souvislosti se zlepšeným vystupováním policie.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme