Mnozí Němci odcházejí na stáří do Polska. Domovy důchodců jsou tam levnější

Lidé v důchodu počítají každou korunu. A týká se to i německých seniorů. Aby ušetřili, odcházejí někteří z nich na stará kolena do polských domovů důchodců. Náklady jsou pro ně až třetinové v porovnání s Německem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domov důchodců Klidný podzim v Polsku

Domov důchodců Klidný podzim v Polsku | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Ředitelka domova důchodců Klidný podzim mě provází celým objektem. Momentálně hostí šedesát seniorů.

„K dnešnímu dni máme jednoho Němce a zhruba deset klientů, kteří mají polské kořeny, ale německé občanství. To znamená, že na stáří se rozhodli vrátit do své rodné země," říká mi Aneta Marynowská. Jedním z nich je pan Jan Lewicki, za kterým právě jdeme.

„Jsem tady spokojený, protože je to pro mě dostupné. V Německu je vše mnohem dražší a tam bych jako důchodce jen přežíval," přiznává čtyřiaosmdesátiletý senior z Berlína.

„Němci mají stejnou cenu jako naši polští klienti, ale německá pojišťovna jim pak část nákladů proplatí," dodává ředitelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V polském domově důchodců Klidný podzim natáčel zpravodaj Petr Vavrouška

„Je to tady mnohem levnější než u nás. V Německu bychom zaplatili až tři tisíce eur měsíčně," počítá pan Jan a majitelka domova nabízí srovnání.

„U nás platí maximálně sedm set, osm set eur. Takže je to pro ně několikanásobně výhodnější," říká paní Marynowská. V ceně je bydlení v jedno či dvoulůžkovém pokoji. Jídlo pětkrát denně, trvalá zdravotní péče a různorodá terapie.

Místo v soukromém německém pečovatelském domě vyjde momentálně na 3400 eur měsíčně, tedy v přepočtu na 85 tisíc korun.

Ani s přispěním příbuzných

Mnozí důchodci si takové náklady nemohou dovolit ani s přispěním příbuzných, a proto míří do zahraničí. „Měla bych potíže žít v takovém věku v cizině, aniž bych rozuměla tamní řeči,“ kritizovala v nedávné reportáži televize NDR tento stav Ulrike Meischer ze sociálního svazu VDK.

Na chodbě se zrovna rozezněl alarm. Spustil ho pan Günther. Další Němec v polské péči. Je tady už rok, ale spokojený je tak na půl.

Ředitelka domova důchodců Klidný podzim Aneta Marynowska | Foto: Petr Vavrouška

„Nikdo tady nemluví německy a anglicky taky ne. Jenom polsky. To je pro mě hodně těžké. Už chci zpátky domů za ženou. Máme v Německu dům, tak se tam vrátím," říká mi osmdesátiletý muž. Přiznává, že za pobyt v polském domově důchodců ušetřil.

Polské domovy důchodců, které stojí blízko hranice s Německem, by chtěly mít více klientů právě od západních sousedů. Ale zatím ten zájem není nijak velký. „Ale pomalu se to mění a za pár let budeme mít určitě mnohem více seniorů z Německa," věří majitelka Klidného podzimu.

Podle spolkového statistického úřadu si pobyt v pečovatelských domovech nemůže v současnosti dovolit na 400 tisíc lidí. Podle demografů bude v roce 2050 potřebovat pečovatele přes čtyři miliony německých seniorů.

Stále více důchodců využívá služeb senior parků. Je v nich více soukromí

Klára Stejskalová, Petr Vavrouška, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme