Stop mobilům, Francie od září zakáže telefony na školách

Francouzský parlament v pondělí schválil zákaz používání mobilních telefonů a dalších komunikačních zařízení na školách, které navštěvují žáci do patnácti let. Informovala o tom agentura AFP. Opatření je jedním z předvolebních slibů prezidenta Emmanuela Macrona. Podle opozice jde ale jen o kosmetickou úpravu, která nijak neřeší situaci ve školství.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: ghcassel | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Francouzské školy dosud musely používání mobilních telefonů a dalších komunikačních zařízení zakázat ve školním řádu. Nyní jej nebudou smět žáci používat na základě zákona.

Lidé tráví až příliš času u mobilních telefonů. Výrobci chtějí zakročit, připravují speciální funkce

Číst článek

Zákaz začne platit od září. Bude platit nejen pro mobilní telefony, ale například i pro tablety či chytré hodinky. Žáci budou muset mít telefony v batozích nebo přímo ve speciálních zamykatelných skříňkách.

Výjimku budou moci školy udělit v případech, kdy budou zařízení používána v rámci „pedagogického procesu“. Používat je budou moci nadále také hendikepované děti, kterým pomáhají při výuce.

Pokud studenti neuposlechnou, tak jim zatím nic nehrozí. Zákon žádné tresty nezmiňuje. A to je právě jedna z věcí, kvůli které ho veřejnost i opozice kritizuje.

Když jsem chodil do školy, mobily neexistovaly

Studenti a rodiče se třeba bojí i toho, že se děti v případě nějakého nebezpečí nebudou moct ozvat. Předseda poslaneckého klubu vládnoucí strany Republika vpřed! Richard Ferrand se ale proti podobným obavám ohradil.

„Když jsem chodil do školy, mobily neexistovaly. A taky jsme čelili nebezpečím. Tohle už je skoro jako posedlost,“ prohlásil Ferrand.

Za zákonem si stojí i ministr školství Jean-Michel Blanquer. Podle něj se učitelé konečně mohou opřít i o zákon, když chtějí dítěti telefon odebrat.

Opozice zákon, který schválila vládní většina, ale označila za normu, která podle ní nic nemění a je údajně pouhou PR akcí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme