Moc v Iráku by mohla irácká vláda převzít v červnu

Moc v Iráku by od koalice vedené Spojenými státy mohla v červnu převzít rozšířená irácká prozatímní vládní rada, která vznikla loni. Řekl to americký ministr zahraničí Colin Powell v rozhovoru pro tiskovou skupinu Knight-Ridder. Použití současné vládní rady k předání moci Iráčanům je dobrou možností, zdůraznil šéf americké diplomacie. Usoudil však, že by bylo vhodné radu rozšířit, protože nyní dost nevyjadřuje rovnováhu mezi skupinami místních obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell | Foto: Jan Vytopil

Vládní radu vytvořili Američané v červenci 2003. Tvoří ji 25 členů - 13 šíitů, pět sunnitů a pět Kurdů, zatímco obce křesťanů a Turků jsou zastoupeny vždy jedním členem.

USA jsou odhodlané předat Iráčanům moc 30. června podle loňského plánu. Definitivně se však vzdaly plánu na vytvoření irácké přechodné vlády prostřednictvím provinčních shromáždění. Proti nim se stavěli hlavně většinoví šíitové, kteří požadují přímé parlamentní volby. Ty však i podle OSN nelze do června uspořádat.

Americký civilní správce Iráku Paul Bremer v rozhovoru pro arabská média usoudil, že přímé parlamentní volby bude možné v Iráku uspořádat za 12 až 15 měsíců. Jejich dřívější konání není podle něj možné kvůli "technickým problémům. Za ty označil například to, že v zemi není potřebná legislativa ani volební seznamy.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme