Mocnosti jednají o sankcích pro Írán

Další budoucnost íránského jaderného programu dnes v Bruselu projednají zástupci šesti mocností. Stálí členové rady bezpečnosti, tedy Británie, Čína, Francie, Rusko a Spojené státy budou spolu s Německem hledat společný postoj k nedávnému oznámení Íránu, že nevyhoví požadavkům Mezinárodní agentury pro atomovou energii MAAE a nebude vyvážet svůj mírně obohacený uran k dalšímu zpracování do zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Íránský ministr zahraničí včera popřel dohodu, kterou uzavřel íránský vyjednavač na vídeňském jednání, podle které měl Írán nechat obohacovat svůj uran mimo své území.

Delegace ve Vídni údajně neměla právo rozhodnout věc na místě a Írán požaduje nové jednání o technických problémech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytička Asociace pro mezinárodní otázky Irena Kalhousová mluvila o Íránu na Rádiu Česko.

Podle analytičky Asociace pro mezinárodní otázky Ireny Kalhousové se jedná ze strany Íránu o zdržovací taktiku.

Smyslem dohod z Vídně přitom bylo očistit Írán od podezření, že jeho jaderný program nemá pouze mírové účely, jak tvrdí jeho představitelé.

"Západ si od návrhu, obohacovat Íránský uran v Rusku, sliboval, že bude mít výrobu vysoce obohaceného uranu pod kontrolou. Tím, že Írán odmítl tuto nabídku, je jasné, že odmítá kontrolu a uran si chce obohacovat na svém území," říká Kalhousová.

Čína a Rusko sankce nechtějí

Íránskou vládu proto včera během návštěvy v Jižní Koreji varoval prezident USA Barack Obama. Podle něj USA už zahájily se svými spojenci jednání o uvalení nových sankcí na íránský režim.

"Pro Obamu je to jeden z pilířů jeho zahraniční politiky a příliš se mu v tom nedaří. Proto se bude snažit přesvědčit své partnery, že není možné čekat do nekonečna. Bude ale muset přistoupit na další mezikroky, než se k sankcím přistoupí," pokračuje Irena Kalousová.

Čína i Rusko totiž stále tvrdí, že nebyla vyčerpána všechna diplomatická jednání a není tedy třeba přistoupit k sankcím.

"Od dnešní schůzky se tedy zásadní rozhodnutí očekávat nedá. Podle mě se mocnosti dohodnou, jak na Írán dál, jak v jednání postupovat. Nic víc," dodává analytička Asociace pro mezinárodní otázky.

Írán podle ní vůbec nebere na lehkou váhu sankce, které na něj již jsou uvaleny. Mají obrovské ekonomické následky. Bohužel zatím ne politické.

Jan Piroch, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme