Modelka Naomi Campbell údajně veděla, že vlastní 'krvavé diamanty'

Herečka Mia Farrowová u haagského soudu v procesu s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem vypověděla, že modelka Naomi Campbell si byla dobře vědoma, že ji před třinácti lety byly přes prostředníky předány takzvané „krvavé diamanty“. Tento fakt potvrzují i další svědci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafrický diamant v matečné hornině

Jihoafrický diamant v matečné hornině | Foto: Glendale Community College

Naomi Cambellová byla minulý týden předvolána přede soud, aby vysvětlila, zda a jakým způsobem ji byly předány diamanty, které měly představovat dar od Charlese Taylora. Ona i Farrowová byly v roce 1997 pozvány do Jihoafrické republiky na večeři s Nelsonem Mandelou.

Modelka před tribunálem v Haagu řekla, že když spala v hotelovém pokoji, zaklepali dva muži a předali jí sáček s kamínky. Podle vlastních slov tehdy nevěděla, od koho jsou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Ondřej Bouda vysvětluje podrobnosti procesu s Charlesem Taylorem

Nicméně herečka řekla, že Cambellová se začala druhý den u snídaně darem chlubit a dobře věděla, co drží v ruce a od koho kameny pochází. Dokonce prý řekla, že je věnuje na charitu.

Modelčina bývalá agentka Caroline Whiteová, která má také vypovídat, při výslechu řekla, že během večeře její klientka s liberijským prezidentem flirtovala a už večer jí Taylor diamanty slíbil s tím, že někoho s nimi pošle později. A navíc ani večer prý nemlčela a o slíbeném daru mluvila.

Naomi Campbellová však skutečně kameny zástupcům dětské charity Nelsona Mandely věnovala. I to by podpořilo verzi, že věděla, o jak vykoupené diamanty jde. Jenže charita původně tvrdila, že žádné diamanty nedostala a že by něco takového bylo přece nelegální. Nakonec je ale zástupci charity předali vyšetřovatelům a podařilo se tak potvrdit, že šlo skutečně o neobroušené diamanty.

O inkriminovaném večeru všichni zúčastnění dlouho mlčeli. Jejich výpovědi se začaly měnit až nedávno, a to právě s příchodem Mii Farrowové k soudu. Když se herečka dočetla o probíhajícím soudu s Taylorem a o tom, že klíčovou otázkou je , zda měl přístup ke „krvavým diamantům“, vzpomněla si na večeři a sama se přihlásila vyšetřovatelům.

Výpovědi se mění, Taylor by mohl být odsouzen

Až pod tíhou jejího svědectví začali ostatní své výpovědi postupně měnit. Do té doby totiž všichni včetně modelky Naomi Campbellové zapírali, že by vůbec nějaké diamanty někde kolovaly. Nyní existuje šance, že se vyšetřování pohne z mrtvého bodu a soud by mohl vynést rozsudek nad mužem, který byl kdysi třetím nejhledanějším na světě kvůli válečným zločinům.

Pokud by se totiž podařilo dokázat, že se skutečně jednalo o „krvavé diamanty“ od Taylora, byla by v jeho obhajobě velká trhlina. Výpověď modelky minulý týden totiž do případu mnoho světla nevnesla.

Bývalý liberijský prezident čelí u zvláštního mezinárodního tribunálu pro Sierru Leone, že v této zemi, která sousedí s Libérií, podporoval povstaleckou skupinu. Jednotná revolucionářská fronta se účastnila krvavé občanské války, jež trvala jedenáct let. Její vůdci byli loni odsouzeni za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

Během války zemřely desetitisíce lidí a nepokoje přerostly i do sousedních zemí – na Pobřeží slonoviny a do Guineje. Charles Taylor měl povstalcům poskytovat zbraně, pomáhat při verbování dětských vojáků a podporovat je při jejich zločineckých aktivitách. Údajně některé operace i osobně řídil.

Přestože v devadesátých letech, kdy v Sierra Leone válka zuřila, bylo na Libérii uvaleno zbrojní embargo OSN, Taylor měl ke zbraním přístup. Rebelové na svém území těžili diamanty, ale protože s nimi nikdo neobchodoval, Charles Taylor fungoval jako prostředník a diamanty s nimi vyměňoval za výzbroj a munici. Prodávat diamanty pro něj nebyl problém a za utržené peníze na černém trhu nakoupil další zbraně. Taylor však odmítá, že by měl k těmto „krvavým diamantům“ kdy přístup.

Ondřej Bouda, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme