Násilí na nezletilých nesmí být promlčené. Bývalé francouzské modelky vystoupily v senátu

Desítka bývalých světových modelek ve francouzském senátu společně žádala, aby sexuální násilí na nezletilých nemohlo být promlčené. Ženy také obvinily osobnosti světa módy ze sexuálního napadení a znásilnění. Mělo k nim údajně dojít v 80. a 90. letech, když byly ještě některé z nich nezletilé. O žádosti ve středu informovala stanice BBC a agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka nad Elysejským palácem, ilustrační foto | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas, Český rozhlas Radiožurnál

„Znásilnění by nemělo mít datum expirace,“ prohlásily ženy v úterý před senátem. Módní průmysl se podle nich za posledních 30 let příliš nezměnil. Chtějí dosáhnout změny ve francouzském právu ne kvůli minulosti, ale kvůli budoucnosti.

Část modelek do Paříže přijela osobně, mezi nimi Carré Otisová nebo Lesa Amooreová. Některé svá svědectví sdělovaly přes videa přenášená na dálku. Spolu se skupinou tiskovou konferenci připravila bývalá novinářka BBC Lisa Brinkworthová.

Násilí v modelingu

Nizozemská modelka Thysia Huismanová uvedla, že ji Jean-Luc Brunel „zdrogoval a znásilnil“ v roce 1991. „Policii jsem tehdy nic neřekla. Měla jsem takový strach a tak moc jsem se styděla. Téměř mě to zničilo,“ uvedla Huismanová před senátem. Brunel je od prosince ve vazbě a čelí obvinění z několika znásilnění, vinu však popírá.

It was such a great step forward to speak in the French senate about sexual abuse in the modelingindustry after decades of silence and fear. #JeanLucBrunel #GeraldMarie #AbuseOfPower #stopsexualabuse #modelagents #modelinparis #stopsextrafficking

liberation.fr/lifestyle/mode…

19:22 – 15. 09. 2021

1 24

Predátorský režisér a zhrzená herečka. Série Allen vs. Farrow přináší nové poznatky ze známé kauzy

Číst článek

Modelky v senátu obvinily ze znásilnění také jednoho z předních modelingových agentů Géralda Marieho. Toho už ze znásilnění nebo sexuálního napadení francouzským úřadům nahlásilo 14 žen. Taktéž vinu odmítá.

Francouzský parlament v dubnu přijal zákon, který počítá s možností prodloužit dobu, po kterou lze žalovat sexuální trestné činy. Promlčení po 30 letech by nebylo platné, pokud by obviněná osoba později opětovně spáchala stejný trestný čin na dítěti.

Stejně jako modelky tak i některé osobnosti a asociace žádají, aby tyto činy za žádných okolností nebylo možné promlčet, píše AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme