Moderátorky chtějí zažalovat BBC, vadí jim propast v odměňování mužů a žen

Skupina moderátorek BBC zvažuje podání žaloby na svého chlebodárce. Vadí jí genderová propast v odměňování mužů a žen, kterou odhalil seznam nejlépe vydělávajících zaměstnanců a spolupracovníků korporace.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skutečně se zjistilo, že některé moderátorské dvojice muž – žena, na stejné pozici, se stejnou nebo podobnou zkušeností z BBC, nevydělávají stejně. | Zdroj: Reuters

Podle Telegraphu jde o minimálně deset rozhlasových a TV moderátorek, které vůbec nefigurují na seznamu 96 osob vydělávajících ročně přes 150 000 liber, což je asi čtyři a půl milionu korun a současně zhruba plat britské ministerské předsedkyně.

Od středečního zveřejnění platů začaly prý tyto dámy vytvářet síť, která se rozrůstá a chce vedení požádat o nápravu údajné disproporce v odměňování.

Jak můžete v 15 letech chrstnout neznámým lidem do obličeje kyselinu?!

Číst článek

Skutečně se zjistilo, že některé moderátorské dvojice muž – žena, na stejné pozici, se stejnou nebo podobnou zkušeností z BBC, nevydělávají stejně. Podle Jane Garveyové z BBC Radio 4 nejsou vyloučené ani právní kroky. Ta si Telegraphu postěžovala, že ji osobně nebo kolegyně nekontaktoval ani jeden z mužských kolegů, aby nabídl podporu nebo aspoň pochopení pro celou věc.

Jak se ale ukázalo v posledních hodinách, dělat ze seznamu dalekosáhlé závěry není dost dobře možné. Například hodně medializovaný případ Dana Walkera a Louise Minchinové, což je moderátorská dvojice ranního vysílání BBC Breakfast, kterou bulvár hodně rozmáznul. Zatímco Walker pobírá ročně 249 000 liber, Minchinová na seznamu nejlépe vydělávajících postav BBC vůbec nefiguruje, tudíž si vydělá méně než 150 000.

Dan Walker se ale oprávněně brání tím, že má ještě v BBC další pracovní zařazení, když komentuje fotbalové a další sportovní přenosy.

Některé výrazné ženské postavy BBC, které nefigurují na seznamu, si tak reálně vydělají víc, než 150 000 liber. Což ale platí i pro jejich mužské protějšky.

Další pokřivení je třeba vidět v tom, že seznam zohledňuje peníze vyplacené čistě z koncesionářských poplatků. Některé pořady, filmy a seriály ale mají na starosti externí společnosti, kterým BBC zaplatí balík peněz a tyto firmy posléze jednotlivce honorují.

Británie prochází sociálně poněkud zjitřenou dobou a rozdíl mezi platy zdravotníků, učitelů, policistů na straně jedné a exfotbalisty Alana Shearera, který chodí dvakrát týdně do studia BBC a pobírá z koncesí půl milionu liber, je obrovský.

BBC je ovšem v celosvětovém měřítku top médium, které musí utrácet nejen za obsah, ale i za ty, kteří kvalitní obsah neméně kvalitně „balí“ a prodávají divákům a posluchačům. Není tak vyloučeno, že zveřejnění platů napáchá větší škody směrem dovnitř korporace, protože poškodí vztahy mezi kolegy.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme