Modernější ruská armáda do tří let. Nabírá nové vojáky a přezbrojuje svůj arzenál

Rusko i letos pokračovalo v modernizaci své armády. Do tří let má být armáda vyzbrojená z 80 procent novými zbraněmi. Vrchní velitel ruských ozbrojených sil a prezident Vladimír Putin konstatoval, že je ruská armáda dobře připravená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská armáda v Sýrii | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Russian Ministry of Defence

Podle ministra obrany Sergeje Šojgu má v současné době Rusko téměř plný plánovaný stav. Armáda tak čítá 1 milion vojáků a na osm set tisíc dalších zaměstnanců. Angažmá ruské armády v Sýrii bylo a stále je největší letošní operací ruských vojsk.

„Dnes jsme silnější než jakýkoliv potenciální agresor. Chci ale připomenout, že pokud ztratíme ostražitost třeba jen na jedinou minutu, pokud dopustíme jednu velkou chybu při modernizaci armády a námořnictva nebo v přípravě vojsk, situace naší armády se může rychle změnit. Musíme brát v úvahu rychlost vývoje událostí ve světě,“ uvedl Vladimír Putin na výročním zasedání vojenského kolegia.

Americký systém protiraketové obrany a především jeho evropský pilíř budovaný v Rumunsku a Polsku, vnímá Rusko jako jednu z největších hrozeb své bezpečnosti. Ministr obrany Šojgu však tvrdí, že se ruská armáda s těmito systémy už vyrovnala: „Americký systém protiraketové obrany v Evropě se nachází ve stavu operační připravenosti. Jeho další součástí se budují v Japonsku a příští rok i v Jižní Koreji. Jde o univerzální odpalovací zařízení MK-41, která mohou být po nevelkých úpravách tajně použita k odpálení raket s plochou dráhou letu Tomahawk. Kolem našich hranic jich může být rozmístěno od 50 do 300, a to s doletem až 2400 kilometrů.“ Na ruské území se tyto rakety mohou dostat do deseti minut.

Syrská vláda převzala kontrolu nad Aleppem. Město opustil poslední konvoj s evakuovanými

Číst článek

Prezidenta Vladimíra Putina ministr obrany informoval o tom, že ruská hranice je celá pokryta radary protivzdušné obrany. „Vladimíre Vladimíroviči, splnili jsme vaše rozhodnutí o neutralizaci této hrozby. Raketová vojska strategického nasazení jsou z 99 % ve stavu bojové připravenosti a více než 96 % raket může být okamžitě odpáleno,“ informoval Sergej Šojgu Putina.

Nejmodernější raketové mobilní komplexy Iskander s doletem do 500 kilometrů střeží bezpečnost Ruska. Rozmístěny jsou například v Kaliningradské oblasti, která sousedí s Polskem a Litvou – zeměmi Severoatlantické aliance. Ruské hranice také disponují raketami S-400, které jsou schopny zasáhnout letící cíl do vzdálenosti 400 kilometrů.

V Sýrii letos jednotkám Bašára Asada pomáhalo ruské letectvo. V závěru roku společně dobyli baštu povstalců v syrském Aleppu. V médiích se opakovaně objevovala informace o tom, že ruské rakety zasáhly i civilní objekty včetně škol a nemocnic. Ruské ministerstvo obrany všechny tyto informace dementovalo, označilo za lživé a vyzvalo Západ k předložení důkazů.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme